Bugun...
Gaytancıoğlu, çeltik üreticisinin yaşadığı sorunlara mecliste dikkat çekti
Tarih: 22-11-2015 22:52:00 Güncelleme: 22-11-2015 22:52:00 + -Gaytancıoğlu, çeltik üreticisinin yaşadığı sorunlara mecliste dikkat çekti

CHP(Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM(Türkiye Büyük Millet Meclisi)’de yaptığı basın açıklamasında, çeltik üreticisinin sorunlara dikkat çekti.

Kürsüye elinde pirinç ile çıkan Gaytancıoğlu“Elimde Dünya’nın en kaliteli pirinci var. Çiftçiye maliyeti 2 TL, çiftçiden çıkışı ise 1.2 TL’dir. Ancak, markette satış fiyatı ise 6,25 TL’dir. Bu adaletsizliği herkes duysun..!” dedi.

“Ofisin müdahale etmemesinin nedenlerinin

ve çiftçinin mağduriyetinin araştırılmasını istiyorum”

Çeltik üreticisinin bu yıl, çok büyük mağduriyet yaşadığını vurgulayan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Çiftçimiz tam anlamıyla kaderine terk edilmiş durumda. 2 ay önce yine meclis çatısı altında bir basın toplantısı düzenleyerek Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasaya ‘alım’ yönünde müdahale ederek, geçtiğimiz yılki fiyat düzeylerinde bir piyasa oluşturması gerektiğini söylemiştim. Kısacası çiftçinin kara gün dostu olan Toprak Mahsulleri Ofisini göreve çağırmıştım. Bu çağrıma hiçbir yanıt alamadım. Yapmış olduğum görüşmelerde ‘piyasanın oturmasını bekliyoruz’şeklinde ifadelerle karşılaştım. Piyasanın olması için alıcı ve satıcının bulunması gerektiğini de söylemiştim. Satıcısı var olan ama alıcısı olmayan bir sistemde ‘piyasa’nın oluşmasının mümkün olmadığını söylemiştim. Ancak Toprak Mahsulleri Ofisi müdahale alımı yapmadı. Hükümette bu duruma duyarsız kaldı. Bu durumun bedeli çiftçiye ağır oldu. Bugün Uzunköprü Ticaret Borsası’nda çeltik 1,20 TL’den alıcı bulabildi. Ofis müdahale alımı yapmayarak bu durumu bu noktaya getirdi. Ben bunun hesabını sorarım.Bugün bu konuda bir Meclis Araştırma Önergesi hazırladım. Ofisin müdahale etmemesinin nedenlerinin ve çiftçinin mağduriyetinin araştırılmasını istiyorum.”

“Vadeli olarak ürününü

satan çiftçi uyku uyuyamıyor”

İpsala’da yakın zaman içerisinde intihar eden Mehmet Petmezci’yi de hatırlatan Gaytancıoğlu,“Petmezcikardeşimiz intihar etti. Neden? Kendisi bir tüccar, çiftçiden alıp, büyük şirketlere sattığı çeltiğin parasını alamadı ve dolayısıyla küçük çiftçinin parasını ödeyemedi. 2 ay önce TMO müdahale alımı yapmazsa bölgede büyük iflaslar olur dedim. Oluyor. Vadeli olarak ürününü satan çiftçi uyku uyuyamıyor. Peki, çiftçiyi kaderine terk eden hükümet bunları biliyor mu?”şeklinde konuştu.

“Eylemlerim devam edecek”

Emeğin en yüce değer olduğuna inandığını belirten Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Eğer emek karşılığını alamıyorsa ben buna sessiz kalamam. Çiftçilerimiz mağdur oldukça ben milletvekili koltuğunda rahatça oturamam, rahatça uyuyamam, mağdur olan herkesin derdi benim derdim, tasası da benim tasamdır. Bu konuda ki eylemlerim devam edecektir.”

 
Bu haber 1845 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR