Bugun...
Ferat Gülver: Pazaryerinin üzeri asma germe sistemlerle kapanabilir
Tarih: 09-02-2017 16:10:00 Güncelleme: 09-02-2017 16:10:00 + -Ferat Gülver: Pazaryerinin üzeri asma germe sistemlerle kapanabilir

Gazeteci Ferat Gülver, Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde noter huzurunda yapılan çekiliş ile tezgâh yerlerine kavuşan esnafa hayırlı olsun dileğinde bulunarak, “30 milyon liralık yatırımın asıl amacına uygun olması, esnaf ve halkın her türlü hava koşullarında alışveriş kolaylığı açısından pazar alanının üzerinin kapatılması gerekir” diye konuştu. 

İlk kar yağışlarında esnafın 3 hafta tezgahını açamadığını kaydeden Gülver“Henüz işin başındayken, hafif çelik konstrüksiyon veya asma germe membran sistemleri ile pazar alanının üzeri kapatılabilir. Başkan Özcan mademki gençliğinde yıllarca pazarda mal satmış kış aylarındaki çileyi hatırlayıp pazarın üzerini kapaması gerektiğini bilmeliydi” dedi. 

Keşan Belediyesi tarafından hizmete açılan Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’nde esnafın tezgah yerleri önceki gün noter huzurunda yapılan çekiliş ile belli olurken gazeteci Ferat Gülver, henüz işin başında iken pazar alanının üstünün kapatılması gerektiğini söyledi.

Özlemle bekledikleri tezgâh yerlerine kavuşan 398 esnaf ve dükkan sahiplerine,“Hayırlı olsun, Allah bol kazançlar nasip etsin”’ dileğinde bulunan Gülver, “Pazar alanının yazın sıcağa karşı, kışın da yağışlı hava şartlarında esnaf ve halkın alışveriş kolaylığı açısından mutlaka üzerikapatılmalı. Ocak ayında yoğun kar yağışının ardından 3 hafta pazar kurulamadı. Hem esnaf hem halkımız mağdur oldu. Eğer pazar yeri kapalı olsaydı bunlar yaşanmazdı.” dedi.

PAZARCI DA HALK DA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın projenin temelini atarken herkesin kapalı bir Pazar alanı olarak anladığı ve açılışında hayal kırıklığına uğradığını öne süren Gülver şöyle devam etti;

“Trakya’nın en büyük projelerinden biri olduğu ifade edilen Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi, İller Bankası’ndan alınan 30 Milyon TL’lik kredi ile yapıldı. Toplam 51 bin m2'lik inşaat alanlı Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi binasında, tezgah yerleri ve dükkanların yanı sıra belediye hizmet binası ve kültür merkezi de yer alıyor. Tesisin 11.250 m2’lik pazaryeri alanıüzeri kapatılmadan hizmete açıldı. Sıkıntıları daha ilk karlı havada ortaya çıktı.

ASMA GERME SİSTEMLERLE ÜZERİ KAPATILABİLİR

İşin başındayken, hafif çelik konstrüksiyon veya asma germe membran sistemleri ile pazar alanının üzeri kapatılabilir.
Hafif çelik konstrüksiyon sistemi uygulaması kolay ve taşınabilir bir malzeme. Asma germe sistemde de gergili membran tekniği ile kolon araları geniş açıklıkta yarı kapalı alan oluşturulabilir. Böylece yazın aşırı sıcaklarda, kışında da yağmur ve karlı havalarda pazar esnafı da vatandaşlar da alışverişini rahat bir ortamda yapabilirler.”

KREDİ ŞARTNAMESİNDE, “AÇIK OLACAK” ŞARTI MI VARDI

Başkan Özcan’ın kura çekim töreni öncesinde yaptığı konuşmada “Biz devletimizin çıkardığı yasalara uymakla mükellefiz. Bu yasaların bize müsaade ettiği ölçüde bu kompleksi yaptık.
26 yaşıma kadar ben de burada cumartesi günleri köyümüzde ürettiğimiz ürünleri sattım. Komplekste değişik maksatlarla kullanma imkanımız çok fazla. Ama önceliğimiz pazar olarak kullanmaktır.”
sözlerine atıfta bulunan AK Parti Keşan Belediye Başkan aday adayı Ferat Gülver, şöyle konuştu;
“Kredi şartnamesinde, ‘Pazar yeri açık olacak’ baskısı mı oldu ki üzeri kapatılmadı. 30 trilyon liralık (eski para) bir yatırım asıl amacının konseptine uygun yapılmamış oldu. Mademki gençliğinizde yıllarca cumartesi pazarında mal sattınız, kış aylarında yediğiniz yalazı hatırlayıp ‘pazarın üzeri kapalı olmalı’ kararını niye almadınız. Mademki, ‘zaman içerisinde noksanlarını görüp ikmalini yapıp tamamlarız’ diyorsunuz işin başındayken bir revizyon yaparsanız kompleks komplike bir yapıya dönüşmüş olur.” 

Kaynak: MEDYA KEŞAN

Bu haber 1911 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR