Bugun...
559 belediye köy olacak; Beyendik ne olacak?
Tarih: 10-05-2015 07:14:00 + - 

TBMM Baþkanlýðý'na sunulan tasarýyla 56 milyon kiþi, büyükþehir belediye sýnýrlarý içinde yer alacak. Tasarý 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kiþiliðinin sona ermesini öngörüyor.
Tüzel kiþilikleri kaldýrýlan belediye ve köyler mevcut personeli, taþýnýr ve taþýnmaz mallarý, iþ makineleri ve diðer araçlarý, borç ve alacaklarýný kanunun yürürlüðe girdiði tarihten itibaren 1 ay içerisinde ilçe belediyelerine bildirmek zorunda olacak.
Personel ve mallar büyükþehir belediyelerine devredilecek. Kapatýlan il belediyesinin mallarý ise büyükþehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasýnda paylaþtýrýlacak.
Kanun ile tüzel kiþiliði kaldýrýlan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucularý halen görev yaptýklarý yerlerde görev yapmaya devam edecekler. Kendilerine tanýnan haklardan aynen yararlanmayý sürdürecekler.
Türkiye Ýstatistik Kurumu tarafýndan 2011 yýlý adrese dayalý nüfus kayýt sistemine göre nüfusu 2 binin altýnda olan 559 belediye ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere köye dönüþtürülecek. Bu belediyelerin personel, mal, borç ve alacaklarý il özel idaresine devredilecek.

TBMM Baþkanlýðý'na sunulan tasarýyla 56 milyon kiþi, büyükþehir belediye sýnýrlarý içinde yer alacak. Tasarý 29 il özel idaresi, 1591 belde belediyesi ile 16 bin 82 köyün tüzel kiþiliðinin sona ermesini öngörüyor.

Tüzel kiþilikleri kaldýrýlan belediye ve köyler mevcut personeli, taþýnýr ve taþýnmaz mallarý, iþ makineleri ve diðer araçlarý, borç ve alacaklarýný kanunun yürürlüðe girdiði tarihten itibaren 1 ay içerisinde ilçe belediyelerine bildirmek zorunda olacak. Personel ve mallar büyükþehir belediyelerine devredilecek. Kapatýlan il belediyesinin mallarý ise büyükþehir belediyesi ile ilçe belediyeleri arasýnda paylaþtýrýlacak. Kanun ile tüzel kiþiliði kaldýrýlan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucularý halen görev yaptýklarý yerlerde görev yapmaya devam edecekler. Kendilerine tanýnan haklardan aynen yararlanmayý sürdürecekler. Türkiye Ýstatistik Kurumu tarafýndan 2011 yýlý adrese dayalý nüfus kayýt sistemine göre nüfusu 2 binin altýnda olan 559 belediye ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere köye dönüþtürülecek. Bu belediyelerin personel, mal, borç ve alacaklarý il özel idaresine devredilecek.

BEYENDÝK KAPANACAK MI?

Beyendik Belediye Baþkaný Nuran Uslu Beyendik belediyesi'nin bu tasarýdan etkilenmeyeceðini belirterek, "Belediyemizin kapanma durumu sö konusu deðil. Normal þartlarda komþu beldeler köye dönüþecek, ancak yakýn köy veya beldelerle birleþme çabalarý var. ne sonuç çýkar zamanla göreceðiz" dedi.

 

 
 

Kaynak: Haber7

Bu haber 356 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ
Bu haber 449 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR