Bugun...
Açar: “Yılın son gününde yağan yağışlar, inşallah üreticimizin yüzünü güldürür
Tarih: 02-01-2017 20:46:00 + -Açar: “Yılın son gününde yağan  yağışlar, inşallah üreticimizin yüzünü güldürür

Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar, 2016’nın son günlerinde yağan yağışlar  ile ilgili  bir değerlendirmede bulundu.

 

“Muhakkak ki Her yağış; toprak, bitki ve bölge için son derece önemlidir”

2016 yılının genel itibariyle son yarısın çok kurak geçtiğinin altını çizerek, sözlerine başlayan Açar, “2016 yılının son yarısında yaşana Kuraklık yıl içerisinde, ürünlere zarar verdi. Özellikle 2016 yılı ilk bahar döneminde ekilen ekilişlerin gelişmeleri Kuraklık nedeni olumsuz etkilenmiş ve de neticesi verime olumsuz olmuştur. kuraklığın devam etmesinin yanında hava sıcaklığının da mevsim normallerinin altına düşmesi ile de 2016 yılı güzlük ekilişlerinde de kısmen olumsuzlukların yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle kanola ekilişleri olumsuz etkilenmiştir. Hububat ekilişlerinde de çimlenme zorlukları ile birlikte  kök gelişmesinde sıkıntıların yaşandığı görülmüştür.  Son birkaç gündür yağmur ve kar yağışının olması, bitki üzerine olumlu bir katkısı olacaktır. İnşallah daha fazla yağış düşer. Çünkü fazla yağış toprakta yeterli suyun birikmesi ile birlikte  bitkilerin gelişmesi açısından da faydalı  olacaktır. Muhakkak ki  Her yağış;  toprak, bitki  ve bölge için son derece olumlu olacaktır.” dedi.

“Yeni yılın üreticilere; sağlık, mutluluğun yanı sıra bol kazanç getirmesi temennimdir ”

2016 yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, 2017 yılı beklentisi hakkında da, konuşan Lütfü Açar, sözlerini şöyle tamamladı: “2016 yılını, verim ve üretim anlamında değerlendirdiğimizde; yılın ilk aylarında düşen yağışlar, güzlük ekilişlerin gelişmesine olumlu olmuştur. Bunun yanında yılın son altı ayında yaşanan kuraklık ise yazlık ekilişlerin gelişmesine kısmen olumsuz etkisi olduğunu söyleyebilir. Ancak uzun yıllar ortalamalarına göre verim yönünde  yine de olumlu bir yıl olduğunu söylememiz mümkündür.

 2017 yılının ise; tüm üreticilerimize, mutluluklar ve bol üretimin yaşandığı bir yıl olmasını temenni ediyorum. Üretimin önemli bir faktörü olan yağışlar, inşallah üreticimizin yüzünü güldürür. Üreticinin yüzü gülerse, toplumun yüzü güler; üretici kazanırsa, toplum kazanır. Bu vesile ile Yeni yılın üreticilere, bol kazanç getirmesini diliyorum.”
Bu haber 1691 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR