Bugun...
AK Parti'de Edirne Milletvekilliği için 12 kişi başvurdu
Tarih: 12-05-2015 16:27:00 Güncelleme: 27-06-2015 02:32:00 + -


AK Parti’de, 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesi, Edirne Milletvekilliği için 2'si kadın 12 kişi müracaat etti. Temayül Yoklamasına 3 kişi katılmadı.

AK Parti'de Edirne Milletvekilliği için 12 kişi başvurdu
 

AK Parti’de, 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimleri öncesi, aday belirlenme kriterlerinden biri olan temayül yoklaması geçen cumartesi günü Irmak Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Temayül; 10.00-16.00 saatleri arasında yapıldı. Temayül yoklamasında teşkilat üyeleri, milletvekili olarak görmek istedikleri adaylar için oy kullandı.

AK Parti üyeleri, sandığa giderek aday olarak görmek istedikleri 3 isme destek verdi.

Temayül yoklamasında Edirne’den aday adaylığı için başvuran Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, eski milletvekili Necdet Budak ve AK Parti eski İl Başkanı Avukat Müjdat Kahve’nin isimleri yer almadı.

Temayüle; Fatma Aksal, Muzaffer Güven, Fahrettin Savcı, Mahmut Kurt, Mustafa Okur, Hatice Gül, Prof. Dr. Ahmet Günşen, Avukat Ayhan Demir ve Tuna Bekleviç katıldı.

Temayül yoklamasında kullanılan oylar, Edirne’de değil; Ankara’da sayılacak. Ayrıca, temayül yoklaması sonuçlarının da, açıklanmayacağı ifade edildi.

Temayül yoklaması konusu ve süreçle ilgili olarak, İl Başkanı Rafet Sezen’in görüşlerini aldık. 

Sezen: “Temayüle; 774 kişi katıldı”

Temayül yoklamasının çok güzel ve olumlu bir hava içerisinde geçtiğini ifade eden Rafet Sezen, şunları söyledi: “Temayüle; bin 246 kişiden, 774 kişi katıldı ve oylarını kullandı. Oy sonuçları Edirne’de açıklanmadan torbaya konarak, komisyon başkanımız teslim edildi ve genel merkezde sayım yapılacak. Sonucun tüm aday adaylarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Temayül yoklaması, Edirne’de parti içerisindeki birlik ve beraberliğinde göstergesi oldu. Aday adaylarımız, parti üyelerimiz arasında dostça bir hava içerisinde temayül yoklamasını gerçekleştirdik. Edirne’ye, partililerimize ve aday adaylarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“Genel Merkez kararıyla,temayüle girmelerine gerek kalmadı”

“Seçimlere; Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu,  eski milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak, son il başkanı Avukat Müjdat Kahve katılmadı. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?” şeklindeki soruya da, cevap veren Sezen sözlerine şöyle devam etti: “Genel Merkez ve MYK kararı nedeniyle, temayüle girmelerine gerek kalmadı. Onlar hakkında, genel merkezimiz bir karar verecektir. Bizde, alınan kararı uyguladık. Karara bir söz söylememiz mümkün değil.”

“Adaylarımızın ismini 7 Nisan itibariyle, Yüksek Seçim Kurulu’na bildireceğiz”

Rafet Sezen, “Temayül yoklamasından sonraki süreçte, nasıl bir uygulamaya gidilecek?” şeklindeki soruya ise, şöyle cevap verdi: “Temayülün ardından AK Parti ikinci aşama olarak mülakat yapılacak. Aday adayları için mülakat süreci ise  6-15 Mart tarihleri arasında genel başkan yardımcılarının başkanlığında, MKYK üyelerinden oluşacak heyetler tarafından yapılacak. Daha sonra adayların belirlenmesi için anket çalışmaları yapılacak. Tüm değerlendirmelerin ardından AK Parti Genel Merkezi kararını vererek adayını belirleyecek. Önemli olan Edirne’ye hizmet edebilecek adayların çıkmasıdır. Adaylarımız; 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle belirlenecek. Adaylarımızın ismini 7 Nisan itibariyle, Yüksek Seçim Kurulu’na bildireceğiz.”

“Kadına uygulanan her türlü şiddete karşıyız”

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.” diyerek, sözlerine devam eden Sezen “Kadına uygulanan her türlü şiddete karşıyız. Şiddet; fiili de olduğu gibi sözle de olmaktadır. Umarım, kadınlarımızın daha özgür olduğu bir dünyada yaşamasını diliyorum.” dedi.

“Seçimlerde, bir kadın arkadaşımızın aday olarak belirleneceğini düşünüyorum”

“AK Parti’de geçen milletvekilliği seçimlerinde, 3’üncü sırada kadın milletvekili adayı gösterildi. Peki, bu seçimlerde yeniden kadın aday gösterilebilir mi?” şeklindeki soruya cevap veren Rafet Sezen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönem kadın olarak, Fatma Aksal ve Hatice Gül arkadaşlarımız aday adayı oldular. Aday adayı oldukları için kendilerini takdir ediyorum. Ama kadın aday adayımızın sayısı az kaldı. Ben isterdim ki, kadın sayımızın daha fazla olmasıydı. Unutulmamalıdır ki, partimizde; %30 kadın kontenjanı var. Geçen seçimlerde bir arkadaşımız aday olarak belirlendi. Bu seçimlerde de, bir arkadaşımızın aday olarak belirleneceğini düşünüyorum. Ama nasıl bir değerlendirme yapılacak bilmiyorum.”

“Bakanımızın Edirne’den yeniden aday olması için gerekli mücadeleyi veriyorum”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Edirne’den aday olması gerektiğini her platformda dile getirdiğine dikkat çeken Sezen şunları söyledi: “Bakanımızın Edirne’den yeniden aday olması için gerekli mücadeleyi veriyorum. Üzerime düşeni bugüne kadar yaptım ve yapmaya da devam edeceğim. Elbette ki, takdir genel merkezindir. Edirne’ye yeni hizmetlerin gelmesi adına Bakanımızın yeniden aday olmasını istiyorum.”

“Temayül, sonuçları açıklanmayacak”

Rafet Sezen sözlerini “9 aday adayının katıldığı temayül yoklaması sonuçları a
Bu haber 853 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR