Bugun...
Avukat Akgül, istenmeyen SMS’ler konusunda uyardı
Tarih: 30-06-2015 17:59:00 + -Avukat Akgül, istenmeyen SMS’ler konusunda uyardı

Edirne Barosu Keşan Temsilciliği görevini avukat Atalay Tutal ile birlikte yürüten avukat Osman Barbaros Akgül, tüketicilerin reklam mesajlarını ve çağrılarını almamak için yapması gerekenler hakkında önerilerde bulundu. 

.
   “KENDİLERİNDEN İSTENEN BİLGİLERİ VERİRKEN DİKKATLİ OLMALILAR”
   Tüketicinin mal ve hizmet satın alırken telefon numarasını mümkün olduğunca paylaşmaması gerektiğini belirten Barbaros Akgül, “Vatandaşlar alışveriş esnasında, telefon görüşmelerinde veya diğer bir şekilde kendilerinden istenen bilgileri verirken dikkatli olmalılar. Vatandaşlar kendilerine imzalatılmak istenen sözleşme veya diğer belgelerde telefon görüşmelerinde ’elektronik iletiler/mesajlar’ konusundaki şartları değerlendirerek bu tür tanıtım iletilerinin gelebileceğini öngörerek onay vermeliler. Vatandaş onay vermesine rağmen sonradan ileti almak istemediği takdirde her zaman iletileri reddedebilir. Artık iletiyi gönderenler, gönderdikleri iletide reddetme hakkını hatırlatıcı ‘müşteri hizmetleri numarasını, kısa mesaj numarasını veya sadece ret bildirimine özgü URL adresi gibi ulaşılabilir iletişim adresini’ vermek zorunda. Bu bilgilerin iletide yer almaması, başlı başına 15 bin liraya kadar ceza gerektirmektedir. İletiyi gönderenler, kişinin ret talebinden itibaren 3 iş günü içinde artık elektronik ileti göndermeyi durdurmak zorunda.” dedi. 

.
   “ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BU TÜR ŞİKAYETLERİN ARTACAĞI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR”
   Herhangi bir şekilde onaylamadıkları halde mesaj alan kişilerin, bu iletiler sebebiyle bir zararlarının doğmuş olması halinde tazminat talebinde bulunabileceğini ifade eden Akgül, şunları söyledi: “Şikayetler e-Devlet dışında şikayetçinin bulunduğu yerdeki Gümrük ve Ticaret İl Müdürlükleri’ne de yapılabilir. Şikayet konusu iletinin alındığı tarihten itibaren en kısa sürede şikayet başvurularını yapmak gerekir. Başkasına gelen ileti için başvuru yapılamaz, şikayeti ancak iletiyi alan kişiler yapabilir. Şikayetçi kişiler, önce gönderilen kısa mesajı veya e- postayı silmeden cihazlarına kaydetmesi gerekiyor. Sesli aramalarda arayan numarası marka veya işletme adını almalıdırlar. Çünkü şikayet başvurularında ileti ile ilgili tüm bilgiler gereklidir. SMS ve e-postalarda mümkünse ’screenshot’ alınmalı. Ekran alıntısı izahı kolaylaştıran bir unsur olur. Tüketicilerin daha önceden kayıtlı bulunduğu veri tabanları, bu mekanizmanın dışında sayılıyor. Daha önce kişiden onay alınarak hizmet sağlayıcıların veri tabanına kayıtlı olan kişilere gönderilen iletiler bu yaptırıma tabi değildir. Ancak bu iletileri de almak istemeyen kişi az önce bahsettiğimiz ’reddetme hakkını’ kullanmalıdır. Bunların dışında hizmet sağlayıcılar ve aracı hizmet sağlayıcılar yani elektronik ortamda ticaret yapanlar, elde ettikleri kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumludurlar. Bu bilgilerin kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletilmesi, paylaşılması veya başka amaçlarla kullanılması ayrı bir cezai ve tazminat sorumluluğunu gerektirir. Önümüzdeki günlerde bu tür şikayetlerin artacağı öngörülmektedir. Bu sebeple ticari amaçlı ileti gönderen hizmet sağlayıcılara, en kısa sürede, elektronik ortamlarda ticari faaliyetlerine ilişkin altyapılarını gözden geçirmelerini ve yasaya uygun hale getirmelerini öneriyorum.” 
   “ART NİYETLİ BAZI FİRMALAR TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLDİ”
   İstenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalarla tüketiciyi rahatsız eden şirketlerin önümüzdeki dönemde ciddi maddi sıkıntılar yaşayacağı dile getiren Osman Barbaros Akgül, “1 Mayıs’ta yürürlüğe giren kanundaki boşlukların, art niyetli bazı firmalar tarafından istismar edildi. Mesajlarda bunalan vatandaşların, e-Devlet üzerinden şikayetçi olması gerekiyor. Kanun iki aydır yürürlükte. Onay almadan elektronik ileti ve SMS göndermeye devam eden ticari şirketler, ileride büyük sorunlar yaşayabilir. İstenmediği halde sürekli mesaj atmak aslında ateşle oynamak gibi bir şey. Her bir ihlal için ayrı ayrı cezaya tabî olunacağı düşünülürse bu şirketler büyük zararların altına girecekler. İrili ufaklı firmalar mesaj atıyor ancak baktığınızda kurumsallaşma sürecini tamamlamış dev firmalar da bu hatayı yapıyor. Tüm şirketlere bir kez de biz hatırlatmış olalım; müşteri sadakat programları çerçevesinde de olsa insanlara istemediği sürece tanıtım, kampanya, bildirim SMS’leri atamazsınız. Şu anda yönetmelik çıkmadığı için ceza uygulanmıyor ancak yasa açık. Eninde sonunda bu şikayetler önünüze yığılacak. Cezaları ödemek zorunda kalacaksınız.” şeklinde konuştu.  
   Özellikle onay verilmiş gibi reklam içerikli SMS göndererek, içeriğinde “SMS almamak için şu numaraya iptal yazıp gönderin” şeklindeki bir uyarıda bulunmanın onay alındığı anlamına gelmediğinin altını çizen Akgül, “Bu tür mesajların alıcılar tarafından şikayet edilmesi gerekir. Çünkü onay alınmamış olmasına rağmen tüketiciden alınmamış onayın iptalinin istenmesi kabul edilemez. Kanunun işlevsel olması için en büyük görev vatandaşa düşmektedir. Zira bu hususta ne kadar çok şikayet olursa kesilecek cezalar da o denli çok olacağından, kanunun yaptırım gücü artacak ve söz konusu ihlaller günden güne azalacaktır. Şikayet sonucunda onay almaksızın elektronik ileti gönderen şirketlere kanuna göre bin liradan 50 bin liraya kadar para cezaları kesilecektir. Vatandaşların önünde iki seçenek var; Ya mesaj-mailleri okumaya devam edecekler ya da suiistimalci şirketleri caydırma yoluna gidecekler. Çok büyük ölçekli şirketlerin dahi böylesine ucuz bir yöntemi hala kullanmaya devam ettiğini görüyoruz. Oysa yasaya uymayan bu tür kuruluşları e-Devlet üzerinden 5 dakika içinde şikayet etmek mümkün.” dedi.
Kaynak: VOLKAN GAZETESİ

Bu haber 1184 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR