Bugun...
Beyendik Beldesi içme suyu projesinin temeli atıldı
Tarih: 29-09-2020 09:40:00 Güncelleme: 29-09-2020 10:05:00 + -


CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, çevre belediyelerin başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanlarının katıldığı törenle ilk boru kanala kondu.

Beyendik Beldesi içme suyu projesinin temeli atıldı

Beyendik Beldesi'nde başlayan temel atma törenine; CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Esetçe Belediye Başkanı Cemal Deniz Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, bazı STK'ların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.  
.

Örnek: "İçme suyu sorunun çözümü için çalışmalarımızı başlattık"

Törenin açış konuşmasını yapan Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, "Suyun hayat olduğunu, insan vücudunun yüzde sekseninin sudan ibaret olduğunu hepimiz biliyoruz. Beldemizde temiz İçilebilir bir suyu getireceğimizi söyledik. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Beyendik'te uzun yıllara dayanan ve Beyendik halkının hayali olan içme suyu sorunun çözümü için çalışmalarımızı başlattık. Yıllardır temiz su diye barajımızdan göletimizden su ihtiyacımızı zehirlenerek gidermek zorunda kaldık.  
.

“Sözümüzü tutuyoruz”

14.07.2020 tarihinde 14 firmanın katılımı ile gerçekleşen içme suyu yapımı ihalesi sonucu firmaların verdiği teklifler değerlendirmeye alındı. Değerlendirme sonucunda su ihalemiz, ekonomik açıdan en avantajlı teklifi veren sayın Veysel Akbaş'ta kalmıştır. Sözleşmesi yapılan içme suyu inşaat yapım işiyle ilgili, firma sahibi Sayın Veysel Akbaş ve İller Bankası görevlisi inşaat yüksek mühendisi Sayın Handan Alkaç ile birlikte teslimini yaparak, belediyemizde sözleşme imzaladık. Daha sonra proje üzerinde ve arazide incelemelerde bulunarak, inşaat için planlama yaptık. Beyendik halkımıza hayırlı olsun.

“Şehir merkezindeki borular da yenilenecek”

Şimdi de pırıl pırıl, sağlıklı ve kaliteli bir su ile halkımızı buluşturarak kendi suyumuzu getiriyoruz. Bugün itibari ile isale hattı çalışmalarımızı başlatarak içme suyu isale hattımız ve şehir merkezindeki boruların yenilenmesi ile su hizmete girdiğinde beldemizin 100 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacağız. İçme suyu ihalesi bedeli 7 milyon 64 bin 942 TL'dir. Bunun yüzde 50'si SUKAP desteğidir. Böylece projenin bize maliyeti 3 milyon 532 bin 471 TL olacaktır. Şunu ifade edeyim ki bu temiz su beldemiz için vazgeçilmezlerin vazgeçilmeziydi. Bu hayatî önemdeki tesisin beldemize kazandırılmasında büyük emekleri olan başta devletimize, Sayın Valimiz Ekrem Canalp’e, Fatma Aksal, Okan Gaytancıoğlu, Orhan Çakırlar'a, İlçe Kaymakamımız Cemalettin Yılmaz'a, İller Bankası Genel Müdürümüze, Bölge Müdürümüze Geçmiş dönem Belediye Başkanı Nuran Uslu ve tüm meclis üyelerimize ve emeği geçen herkese şahsım ve Beyendik halkımız adına çok teşekkür ediyorum. Şimdi temelini atacağımız tesisimizin, birlikte hayata geçirmenin gururunu yaşıyor. Beldemize, halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." diye konuştu.
.

Gaytancıoğlu: "Beğendik halkı, çok uzun yıllardır temiz su bekledi"

Daha sonra söz alan Gaytancıoğlu, yatırım konusu su olunca konunun son derece önemli olduğunun altını çizerek, "Beğendik halkı, çok uzun yıllardır sağlıklı temiz içme suyunu çok bekledi. Kimlerin emeği varsa başkanım gibi ben de teşekkür ediyorum. Projenin hayırlı olmasını temenni ederim." şeklinde konuştu.
.

Çakırlar: "Su olmazsa, hayat olmaz"

Törende son olarak Çakırlar söz aldı. Projenin bölgeye hayırlı olması temennisinde bulunan Orhan Çakırlar, şunları söyledi; "Şunu unutmamak lazım ki su, kültürdür. Doğduğumuzdan ölene kadar lazım olan ve temiz bir şekilde kullanmamız gereken bir ürün olan su olmazsa, hayat olmaz. Bu hizmeti halkına sunan Beğendik Belediye Başkanı'na, bundan önce emeği geçmiş olan bütün herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Su olmazsa ibadet de olmaz."
.
Konuşmaların ardından, ihaleyi alan firma yetkilisi Veysel Akbaş, teknik bilgiler verdi. Tören; katılımcıların kurdeleyi kesmesi ve içme suyu borusunun kazılan çukura bırakılmasıyla sona erdi. Tören sonunda ikramda bulunuldu.

Haber / FOTO: İlker GÜREL

 
Bu haber 311 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR