Bugun...
Beyendik Belediye Başkan adayları “Red” kararını değerlendirdi
Tarih: 12-05-2015 14:02:00 + -bulundu.

 

Beyendik Belediye Başkan adayları “Red” kararını değerlendirdi
 
 

Beyendik Beldesi’nde husulsüz seçmen kayıtları konusunda Keşan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na yapılan itirazların red edilmesi ile ilgili seçime girecek olan Beyendik belediye başkan adayları değerlendirmelerde bulundu.

İLÇE SEÇİM KURULU İTİRAZIN REDDİNE KARAR VERMİŞTİ

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, AK Parti ve CHP(Cumhuriyet Halk Partisi) İlçe Başkanlıkları tarafından askı listelerinde seçmen olarak görülen yaklaşık 200 kişinin beldede ikamet etmediğine yönelik yaptığı itirazların; “298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunun 112. maddesi ile Yüsek Seçim Kurulu Başkanlığının Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterini Örnek 140/1 Sayılı Genelgesinin 11. maddesinin 5’inci ve 11’inci bentleri gereği usullere uyulmaksızın eksik delillerle yapılmış olduğu anlaşılmakta hileli ve toplu bir naklin varlığı konusunda da kesin nitelikli tespit yapılmadığından belirtilen gerekçeler doğrultusunda tümüyle <Red>dine” karar vermişti.

NURAN USLU: ALINAN KARARI DOĞRU BULUYORUM

AK Parti Beyendik Belediye Başkan Adayı Nuran Uslu, yaptığı değerlendirmede, alınan kararı doğru bulunduğunu kaydetti.

Seçmen kayıtları konusunda beldede bir sıkıntının bulunmadığını belirten Uslu, “Netice olarak belde ile bağlantısı bulunan vatandaşlarımız. Vatandaşlarımız kayıtlarını beldeye aldırmışlar. Neticede doğrusu olan buydu. İnsanlar kaydının olduğu yerde yaşama zorunluluğunda değil. CHP bu konuda beldede fırtına kopardı. Alınan kararı doğru buluyorum. Aksi bir kararda bu kadar insanın seçme ve seçilme hakkı elinden alınacaktı. Beyendik’te 2 bin 500 seçmen var. Bu nedenle kayıt ettirilen seçmenlerin seçime etki edeceğini düşünmüyorum.” dedi.

ÖRNEK: DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL

CHP Beyendik Belediye Başkan Adayı Muhammet Örnek ise, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, seçmen kayıtların etik olmadığını söyledi.

Seçmen kayıtları ile ilgili olarak hukuksal anlamda her türlü mücadeleyi verdiklerini ifade eden Örnek, şunları söyledi: “Beyendik’in kaderinin dışarıdan getirilen husulsüz seçmenler ile belirlenmek istendiği her zaman söyledik. Yanlışların üstüne gitmeye devam edeceğiz. Beyendik sahipsiz değil. Konuyla ilgili olarak bize gelen raporda vatandaşın seçme ve seçilme hakkının engellenemeyeceği, sürecin devam ettiği, kütüğü Beyendik’te olmadığı halde oy kullandığı takdirde ceza uygulanacağı kanaatindeyiz. Ahlaki açıdan bu durum etik değil. Doğru bir yaklaşım değil. Halkımıza güveniyoruz. Biz kütüğü Beyendikli olanlara karşı değiliz.”

DİNÇ: BU USULSÜZLÜĞE ORTAK OLMASINLAR

MHP(Milliyetçi Hareket Partisi) Belediye Başkan Adayı Murat Dinç ise, konuyla ilgili olarak verilen red kararını beklemediğini dile getirdi.

Kaydettirilen seçmenlerin, seçme ve seçilme haklarının ellerinden alınmayacağı için bu yönde bir karar verildiğinin altını çizen Dinç, “Burada husulsüzlük olmadığı yönünde ibare yok. Dosya kapanmış değil. Şuanda verilen karardan dolayı siyasi olarak muzdaribiz. Açıkç
Bu haber 503 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR