Bugun...
Beyendik MAE Öğretmen Lisesi, Mehmet Akif'i andı
Tarih: 29-12-2015 10:24:00 + -


Milli Şairimiz M. A. Ersoy ölümünün 79. yılında anıldı.

Beyendik MAE Öğretmen Lisesi, Mehmet Akif'i andı

Mehmet Akif Ersoy’un ölümünün 79. yıldönümü nedeniyle, Keşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı sün gerçekleştirildi.
Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Kültür Salonu’nda saat 14.30 sıralarında başlayan programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mahir Sağlık, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Tuğçe Kurt ve Edebiyat Öğretmeni Baskın Özüdoğru’nun sunuculuğunu yaptığı programda, saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı söylendi.

.

“MEHMET AKİF ERSOY, MEMLEKETİMİZİN HER ZAMAN İÇİN MİNNET VE ŞÜKRANLA ANILACAK”
Programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Osman Başak yaptı.
“Türkiye tarihinin en büyük ve en köklü yazarlarından, aynı zamanda İstiklal Marşımızın yazarı olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 79. ölüm yıldönümü programına hoş geldiniz.” diyen Başak, şunları söyledi: “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy kendini o dönem ülkede yaşanan en zor şartlar içerisinde, umutsuzluğunu kaybetmeden milli mücadele ruhunun canlanmasına ve yaşatılmasına adamıştır. İstiklal aşkıyla tutuşan ve bu aşkla milyonların kalbini dirilten Mehmet Akif’in umutsuzluğa, yenilgiye teslim olmayan bir anlayışla yaşamıştır. Büyük bir mücadele ile kazanmış olduğumuz istiklal savaşımızı muhteşem mısralarıyla ebedileştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif Ersoy, memleketimizin her zaman için minnet ve şükranla anılacak en güçlü kalemlerinden biridir. Mehmet Akif, mütevazi, mücadeleci, asil duruşlu, fedakar bir dava adamı, mükemmel bir hatip ve eşsiz bir vatan şairi, ilim fikir ve dava adamı, örnek bir insan, fikir ve şiir dünyamızda da eşine az rastlanan bir deha Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı, şiirlerini iç dünyasının sesine göre değil toplumun ihtiyaçlarına göre şekillendiren ve şiirlerini milletine feda eden bir sanatkar, içli, musikişinas, gönül insanı, ileri görüşlü, milli karakterimizi, tarihimizi, imanımızı, milli mücadele günlerinin heyecanını içinde taşıyan o günleri ve o günleri yaşayanların duygularını nesilden nesile aktaracak olan emsalsiz bir abidedir.”

.
“İSTİKLAL MARŞI’NI ANLAMAK, TÜRK TARİHİNİ ANLAMAK DEMEKTİR”
Osman Başak, konuşmasını söyle tamamladı: “Çanakkale Savaşı’nı destanlaştıran Akif, yürekleri coşturan milli mücadeleye de en zor günlerimizde İstiklal Marşımızı hediye etmiştir. Her zaman duygu, düşünce ve değerlerine eylemleriyle ön saflarda yer alan gerçek bir aydın olup, hayatının her anıyla tam bir örnek insan ve destek adamı olmuştur. İstiklal mücadelesinin Anadolu’ya yayılması ve bu mücadelenin topyekûn yapılması gerektiğine inanmış kişiliği ve etkili hitabeti ile Anadolu’nun bağımsızlığına ulaşmasında büyük katkılarda bulunmuş, milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış İstiklal ruhunun, iliklerimize kadar işlemini sağlamıştır. Milli mücadeleyi destanlaştıran, aziz milletimizin değerlerini en veciz biçimde özetleyen İstiklal Marşı, ay yıldızlı bayrağımızla birlikte milletimizin en önemli müştereklerinden biri olmuştur. Vatan sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla kaleme aldığı İstiklal Marşımızı bizlere kazandıran ve genç kuşaklara örnek, milletimizin karakterini, duygu dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde ifade ederek, vicdanların sesi olmuştur. İstiklal Marşımızın ve safahatın unutulmaz milli şairi Mehmet Akif Ersoy değerlerine ve davasına sımsıkı bağlılığıyla aziz milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Mehmet Akif’in dediği gibi ‘İstiklal Marşımızın her sözcüğü Türk milletinin karakterini mücadelesini anlatır’. İstiklal Marşı’nı anlamak, Türk tarihini anlamak demektir. Çünkü o hem kalbe hem de beyne seslenir. Çünkü o köklerimize tutunmayı öğretir. Çünkü o atalarımızı sevmeyi, toprağımıza bağlanmayı, azmi öğretir. Ne mutlu ki bize, böyle bir şaheserimiz var! Minnettarız sana Mehmet Akif Ersoy! 27 Aralık 1936 tarihinde aramızdan ayrılıp hakkın rahmetine kavuşmuş olan destan adam ve milli mütevazı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 79. yılında rahmet ve şükranla anıyoruz. Merhum Mehmet Akif Ersoy’un eserlerini, fikirlerini, hayallerini gençlerimiz yaşatmaya devam edecektir. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.”
Açılış konuşmasının ardından,  Keşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri Tuğçe Kurt ve Esengül Yılmaz tarafından Mehmet Akif Ersoy’a ait şiirler okundu.
Program, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı ve Müzik zümre öğretmenleri tarafından hazırlanan “Tarihin Akışında İstiklal Marşı” adlı oratoryo sahnelenmesi ile devam etti.
Oratoryo, katılımcılardan beğeni toplarken, program toplu fotoğraf çektirilmesinin ardından sona erdi.
Kaynak: Volkan Gazetesi

Bu haber 1240 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR