Bugun...
Borsa, İstasyon Mahallesi’ndeki arsaları geri aldı
Tarih: 12-05-2015 06:28:00 + -aktarmak ve devam eden süreçte izlenecek yol haritasıyla ilgili görüşleri paylaşmak üzere basın toplantısı düzenledi.

 

Borsa, İstasyon Mahallesi’ndeki arsaları geri aldı
 
 

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük, borsaya ait olan ve Turkmall Şirketi’ne satılan İstasyon Mahallesi’ndeki alanın borsa mülkiyetine geçmesinden günümüze dek süren süreç ile ilgili bilgi aktarmak ve devam eden süreçte izlenecek yol haritasıyla ilgili görüşleri paylaşmak üzere basın toplantısı düzenledi.

Saat 15.00’te, Keşan Ticaret Borsası’nda başlayan toplantıya, bazı yönetim kurulu ve meclis üyelerinin yanı sıra Avukat Türkay Gümülcineli de katıldı.

Yusuf Yörük, toplantıda, “Borsamız, şirkete bu güne dek yaptığı kısmi ödemeleri geri vermek suretiyle koparmış ve daha önce Keşan’ımıza ait olan bu gayrimenkullerimiz tekrar Keşan’ımıza kazandırılmıştır.” dedi.

Yörük, 2010 yılında borsanın TOKİ’den satın aldığı İpsala-Keşan-Çanakkale-Edirne kavşağı üzerinde yer alan iki adet gayrimenkulü 2011 yılında Keşan Ticaret Borsası Meclis Kurulu’nun aldığı kararla ihale yoluyla satışa sunulduğunu hatırlatarak, “Yapılan ihalede en yüksek teklifi veren Turkmall Üç Emlak Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş ihaleyi kazanmış ve Keşan 2’nci Noterliğinde 11529 yevmiye numaralı Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi Turkmall şirketi ile imzalanmış ve şirket lehine sözleşme tapuya şerh edilmiş idi. Akabinde Turkmall firmasının sözleşmede yer alan yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmemiş olmasından ötürü Borsamız yüksek miktarlı vergi borç ve cezaları ile karşılaşmış, bankalara olan kredi borçları sebebiyle yüksek faizler ödemek zorunda bırakılmış ve uzunca bir süre finansal ve hukuki problemler ile karşılaşmıştır. Bu belirsizlik ve çözümsüzlük 3 Mayıs 2013 günü yapılan Keşan Ticaret Borsası Meclis Kurulu seçimlerine dek devam etmiştir.” dedi.  

“KEŞAN’IMIZA AİT OLAN BU GAYRİMENKULLERİMİZ TEKRAR KEŞAN’IMIZA KAZANDIRILMIŞTIR”

Yusuf Yörük, Mayıs 2013’te yapılan Meclis Kurulu Seçimleri’nden sonra yeni seçilen meclis üyelerinin önlerinde büyük sıkıntılara gebe ve sıkıntı yaratmaya devam eden bu yarayı el birliğiyle gece gündüz çalışarak çözmeye çalıştığını dile getirerek, şunları söyledi: “Bu doğrultuda öncelikle Turkmall isimli firmayla resmi yoldan sözleşmenin feshine dair yazışmalar yapılmış. Şirket yetkilileri Keşan’a davet edilmiş ve bire bir yapılan görüşmelerde akabinde Gelir İdaresi Başkanlığı ve Keşan Vergi Dairesi Müdürlüğü ile çalışmalar yapılarak arsanın satışı kaynaklı ödenmeyen yüklü miktardaki vergi borçları ve cezalarının Meclis kurulumuzun sözleşmenin feshi kararı ile kaldırılmasını sağlamış, bağlı bulunduğumuz TOBB ve Gümrük Bakanlığı ile bizzat görüş alış-verişinde bulunulmuş ve konunun çözümü için gerekli yazışmalar sağlanmış, devamla söz konusu gayrimenkullerin eksik kalan imar uygulamaları tamamlatılmış ve son olarak Turkmall şirketi ile 12/09/2013 tarihinde Malkara Noterliği’nin 08396 yevmiye numaralı ibraname ve fesih sözleşmesi ile tüm bağlarını, yöneticilerinin, çalışanlarının yoğun özveri ve gayretleri ile şirkete bu güne dek yaptığı kısmi ödemeleri geri vermek suretiyle koparmış ve daha önce Keşan’ımıza ait olan bu gayrimenkullerimiz tekrar Keşan’ımıza kazandırılmıştır.”

ENİNE BOYUNA TARTIŞIP KARAR ALMA ARZUSUNDAYIZ

“Şimdi ise tabiri caiz ise top başta Keşan Ticaret Borsası üyelerinde ve tüm keşan kamu kurumları ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerindedir.” diyen Yörük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan Ticaret Borsası 14 Meclis üyesiyle birlik ve beraberlik içerisinde çözüm odaklı çıktığı yolda aynı düşünce birlikteliği içerisine bu kez çözüme ve kazanıma 250’yi aşkın üyesi ile devam etmek arzusundadır. Bu doğrultuda ileriki dönemlerde siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızın da bilgisi dahilinde üyelerimiz ile bir toplantı tertip edeceğiz. Bu toplantıda Borsamızın üyeleri ile söz konusu gayrimenkullerimizi birlikte nasıl değerlendirebileceğimizi, ne şekilde bir ortak çalışma yapabileceğimizi enine boyuna tartışıp karar alma arzusundayız. Keşan Ticaret Borsası büyük ve köklü bir ailedir. Bu ailenin fertleri olan üyelerimiz, çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve onların aileleri takdir edilir ki mal varlığımızın en ufak bir çakıl taşında bile emek ve alın teri sahibidir. Gelecek dönemde bu alanı Keşan’ımız için en verimli ve faydalı şekilde kullanıma açma zorunluluğu tüm Keşan kamuoyunun da boynunun borcudur. Keşan Ticaret Borsası Meclis üyeleri başında olduğu gibi bugün ve yarında aynı kararlılık ve özveri ile çalışmalarına şeffaf şekilde devam edecek ve yine bilgilendirmede bulunacaktır.”

 Bu haber 498 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR