Bugun...
Cemalettin Uslu: Tarıma dayalı sanayi yatırımları desteklenmeli
Tarih: 12-05-2015 16:04:00 Güncelleme: 30-06-2015 16:21:00 + -


• Bölgeye kazandırılacak olan tarıma dayalı sanayi yatırımlarının desteklenmesi gerektiğini belirten Cemalettin Uslu, “Tarıma dayalı bir OSB hem üretime hem de istihdama katkı sağlayacaktır. Bölgemizdeki tarım ürünleri belli. Ayçiçeği, buğday ve çeltik ekimi gerçekleştiriliyor. Bu üç ürünle ilgili sanayi yatırımları artabilir.” dedi.

Cemalettin Uslu: Tarıma dayalı sanayi yatırımları desteklenmeli
Doğa Zirai Ürünler A.Ş. Genel Müdürü Cemalettin Uslu: Tarıma dayalı sanayi yatırımlarının desteklenmesi lazım
 
 

Doğa Zirai Ürünler A.Ş. Genel Müdürü Cemalettin Uslu, tarım ve gıdaya dayalı OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’nin bölgedeki ürün desenine etki edebileceğini kaydetti.

SANAYİ BÖLGESİ KURULMASI HALİNDE YATIRIM KARARI ALANLARI BÖLGEYE YÖNLENDİREBİLİRSİNİZ

OSB konusunda KTSO (Keşan Ticaret ve Sanayi Odası)’nun öncülük yaptığını belirten Uslu, “Bölgeye kazandırılacak olan bu tip sanayi yatırımlarının desteklenmesi lazım. Sanayinin de bir nebze olması lazım. Tarıma dayalı bir OSB hem üretime hem de istihdama katkı sağlayacaktır. Umarım kısa sürede faaliyete geçer. Tarımsal sanayiyi destekleyecek bir yatırım olacaktır. Bölgemizdeki tarım ürünleri belli. Ayçiçeği, buğday ve çeltik ekimi gerçekleştiriliyor. Bu üç ürünle ilgili sanayi yatırımları artabilir. Mevcut yatırımlar OSB bölgesine kayarak daha modern bir hal alabilir. Yeni yatırımlara da özendirebilir. Keşan’da böyle bir yatırımı arzu ediyoruz. Doğa A.Ş. olarak depolama, ham yağ ve ileride rafineri tesisleri kurulabilir. Bu tür yatırımlar Trakya’da var. Özellikle yağ sanayi konusunda ciddi gelişmeler yaşanıyor. Trakya’daki üretimin kat ve kat fazlasında yağ işleme kapasitesi var. Uzunköprü’den tutun Tekirdağ’a kadar ciddi yatırımlar var. Bunlar varken OSB kuruluyor diye özellikle bir yatırımın geleceği kanaatinde değilim. Ancak sanayi bölgesi kurulması halinde yatırım kararı alanları bölgeye yönlendirebilirsiniz. Faydalı bir yatırım olmasını temenni ediyoruz.” dedi.

OSB’YE YAPILACAK OLAN YATIRIMLAR EKİM ALINLARINI ETKİLEYECEKTİR

Bölgede tarıma dayalı OSB kurulmasının ürün desenine etki edebileceğini ifade eden Cemalettin Uslu, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye genelinde büyük ölçekte salça vb. ürünlerin üretimini yapan birçok kuruluşun dikkatleri buraya toplanabilir. Hamzadere Barajı tam olarak faaliyete geçtiği andan itibaren bir defa çeltik ekimi daha da artacak. Uzun yıllar çeltik ekmektense, ekim alanlarına yazlık ürünler ekilebilir. Bu da doğru bir uygulama olacaktır. Sulama imkanı bulunduğundan dolayı da daha yüksek verimler elde edilecektir. Örneğin ayçiçeğinden 400-500 kg verim alındığında üretici çeltik yerine ayçiçeği ekimini değerlendirecektir. Belli bir desteği var ve çeltiğe göre masrafı daha az. Buna bir yönelme olacaktır. Domates ve sebze ekimleri de olabilir. OSB’ye yapılacak olan yatırımlar ekim alınlarını da etkileyecektir. Bir yerde ürün deseni geliştiğinde bunu değerlendirecek sanayi yatırımlarını da tetikler. Buradaki OSB’nin şimdiden düşünülmüş olması ve Hamzadere Barajı’nın sulaması önümüzdeki dönemlerde bölgemizde etkili olacaktır.”

 
 

Bu haber 351 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTABu haber 1569 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR