Bugun...
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Ayçiçeği işlenerek Türkiye’ye getirilmektedir
Tarih: 21-12-2016 18:46:00 + -CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Ayçiçeği işlenerek Türkiye’ye getirilmektedir

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Bosna Hersek’ten dış alım yapılan ayçiçek yağına, haksız rekabete yol açtığı gerekçesi ile meclis araştırma önergesi istedi.
“BOSNA HERSEK’TEN, OLMAYAN TOHUMU İTHAL EDİYORUZ”
Türkiye’ye Bosna Hersek’ten ithalatı yapılan ham ayçiçek yağı ve rafine ayçiçek yağlarından, Türkiye ve Bosna Hersek ikili ticaret anlaşmaları çerçevesinde, gümrük vergisi alınmadığını belirten Gaytancıoğlu,”Bosna Hersek’te olmayan bir ayçiçeği tohumu üretimi söz konusu. Sırbistan ve çevre ülkelerden gelen ayçiçeği işlenerek Türkiye’ye getirilmektedir. Bu nedenle devlet Gümrük Vergisi kaybına uğramakta ve de ülkemizde haksız rekabete yol açmaktadır.” dedi.
İki ülke arasında yapılan serbest ticaret anlaşmasının suiistimali ile özellikle bazı yağ firmaları için adeta haksız kazanç kapısının açıldığını ifade eden Okan Gaytancıoğlu, söz konusu haksız rekabetin ve devletin gümrük vergisi kaybının incelenmesi için Anayasamızın 98. ve TBMM İç Tüzüğünün 104. ve 105. maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.
Gaytancıoğlu, Devlet İstatistik Kurumu 2016 yılı ilk 10 aylık verilerine göre; Bosna Hersek’ten gelen ham ve rafine ayçiçek yağı miktarlarına bakıldığında, Bosna Hersek’te ithal edilen miktarda ürün yetişmediğini ve söz konusu ayçiçeğinin komşu ülkelerden alınarak; Türkiye’ye getirildiğini belirtti.
ÜLKEMİZİN PARASI NEDEN YABANCI ÜLKELERİN ÇİFTÇİLERİNE GİTSİN?”
Söz konusu haksız rekabetin, ülkemiz sanayicisine zarar verdiğinin altını çizen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bu ithalatın hangi firmalar tarafından yapıldığının ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade etti.
“Ülkemizin bulunduğu ekonomik durum itibarı ile devletin kaybettiği büyük miktardaki Gümrük Vergisi de dikkat çekicidir” diyen Gaytancıoğlu, “Maalesef uygulanan yanlış politikalar sonucu Türkiye üretim potansiyelini kullanamamakta ve ülkemizin parası yabancı ülkelerin çiftçilerine gitmektedir.” şeklinde konuştu.
Bu haber 1785 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR