Bugun...
EDİRNE BU KLİPTE
Tarih: 04-11-2015 20:18:00 + -


Edirne’yi, Edirne’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini Türkiye’ye ve tüm dünyaya tanıtmak amacıyla Edirne Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da yer aldığı 40 ses ve saz sanatçısının seslendirdiği ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ türküsüne hazırlanın klip basına tanıtıldı. Gürkan, Edirne’yi tanıtma amacıyla hazırlanan klibin çok keyifli bir çalışma olduğunu söyledi.

EDİRNE BU KLİPTE

ürkiye’de son dönemde kentin tanıtımını yapmak için klip çeken belediyelere Edirne Belediyesi de eklendi. Kerim Yurk koordinatörlüğünde bir proje haline gelen ve çoğunluğu konservatuar mezunu olan 40 ses ve saz sanatçının seslendirdiği ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ isimli türküye çekilen klip tamamlandı.

Çekimlerinin 10 gün sürdüğü klibin tanıtımı Edirne Belediye Meclis Salonu’nda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından yapıldı.

İlk olarak ‘Gaziler’ türküsüne klip çekmek istediklerini, ancak bu türkünün Trakya dışındaki bölgelerde çok bilinmediğini ifade eden Gürkan, “Trakya’yla ama en çok da Edirne’yle özdeşleşen, herkesin bildiği ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların içinde yer alan ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ türküsüne klip çekmeye karar verdik. Klibi, Kerim Yurk’un koordinatörlüğünde bir proje haline getirdik” diye konuştu.

Edirne’yle özdeşleşen, Edirne’nin tarihi, kültürel varlıkların yer aldığı 45 ayrı mekanda çekimlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Gürkan, “Amaç Edirne’nin ve Edirne’de yer alan kültür varlıklarının tanıtımı olduğu için, tanıtım klibinde yer alan her bir mekanın neresi olduğu yazıldı.  Bu projede toplam 40 ses ve saz sanatçısı görev yaptı; görev yapanların arkadaşların çoğunluğu konservatuar mezunu ve Edirneli. Çekimler 10 gün sürdü öncelikle stüdyo kayıtları daha sonda da açık alan çekimleri yapıldı” dedi.

Hazırlanan klibin ses getireceğine inandığını ifade eden Gürkan, daha sonra sözlerine şöyle devam etti:

“Atatürk’ün en sevdiği şarkılardan biri olduğu için tanıtım kapağına Atatürk’ün bir fotoğrafını da koyduk. Eksikleri olabilir ama ortada büyük bir çaba var. Ben klibi çok beğendim, emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu şehre emek veren, Edirne’de yaşayan insanlarla bir araya gelerek, ortak bir klip hazırlamak istedik. Bu klibin Edirne’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Umarım halktan da beklediğimiz ilgiyi görürüz.”

Yapımını ve yönetmenliğini Kuzey Kumsal’ın yaptığı ve bundan sonra Edirne’nin tanıtımında kullanılacak olan klibin yönetmen asistanlığını; Görkem Yazıcı, Proje Koordinatörlüğünü; Kerim Yurk, Görüntü Yönetmenliğini, Montaj Ve Kurguyu; K. Semih Suda, Kayıt/Aranjeyi; K. Göktuğ Yazıcı, Prodüksiyon Amirliğini; Seçkin Duygulu, Argeyi; Mert Kara yaptı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da yer aldığı ses sanatçıları ise şu isimlerden oluştu:

“Adnan Arıcan, Aylin Sain, Aypelin Benliden, Bilal Ongun Akar, Burcu Coşkun, Berke Altun, Büşra Pınarbaşı, Didem Baykal, Elif Tırnovalı, Emre Okta, Emre Malakçı, Emirhan Işıldar, Emircan Kartopu, Gökhan Yeniada, Hüner Sürgün, Kardelen Arıcı, Levent Olgun, Müjdat Kadan, Neslihan Akar, Savaş Coşkun, Sinem Çelik, Tugay Akçan, Yade Nur Kireç”

Edirne’yi tanıtım amaçlı hazırlanan klipte enstrüman çalanlar ise; Alaattin Zurnacı, Asal Altay, Canan Candan Yamalıdır, Elif Begüm Edirne, Emre Deniz Kuru, Emek Çağrı Kuru, Ersan Tanınmış, Hayrettin Zurnacı, Kuzey Kumsal, Mehmet Can Arslantaş, Mehmet Emir Yargı, Nusret Şute, Özgür Evren, Göktuğ Yazıcı, Sezai Irmak, Serap Dal, Uğurcan Mamuzlu, Yalın Doğu Şahin oldu.HABER VİDEOSU

Bu haber 1189 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR