Bugun...
Engellileri Koruma Derneği Basın Sözcüsü Sedat Aydemir: Engelli hakları elde edilemedi ama edilmiş gibi beyan veriliyor
Tarih: 12-05-2015 16:23:00 Güncelleme: 27-06-2015 02:35:00 + -


Engellileri Koruma Derneği Basın Sözcüsü Sedat Aydemir: Engelli hakları elde edilemedi ama edilmiş gibi beyan veriliyor

Engellileri Koruma Derneği Basın Sözcüsü Sedat Aydemir: Engelli hakları elde edilemedi ama edilmiş gibi beyan veriliyor
 

Keşan Engellileri Koruma Derneği Basın Sözcüsü Sedat Aydemir, yaptığı açıklamada, seçim dönemlerinde engelli vatandaşların ziyaret edilmediğini kaydetti.

HÜKÜMET ENGELLİLERİN SPOR YAPMA HAKKINI ELİNDEN ALIYOR

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, ödenek sıkıntısı nedeniyle faaliyetlerini durdurduğunu belirten Aydemir, “Bu anlamda hükümetin bakış açısı çok berbat. Her yere para saçan devlet ampute branşları askıya alıyor. Gerekçe ise çok ilginç, engelliler federasyonunun ibra edilmemesi nedeniyle mahkemece iptal edilmesi. 15 Şubat’ta yeniden genel kurul yapılacakmış. Bu konuya da Şubat ayı başında bütçe ayrıldığından böyle bir sıkıntı oldu. Federasyonda Atıcılık Türkiye Şampiyonası dışındaki tüm faaliyetlerini durdurdu. Birçok engelli sporcu açıkta kaldı. En fazla zararı da tekerlekli basketbol ligi gördü.  Dünya genelinde engelli sporunda en başarılı 3 ülkeden biri Türkiye. Devletin bu tavrını yadırgıyoruz. Hükümet engellilerin spor yapma hakkını elinden alıyor. İnsanları kendi kaderine bırakan bir yaklaşım tarzı.”

GÖNÜL ENGELLİLERİN DE BİR PARTİSİNİ OLMASINI İSTİYOR

7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere az bir süre kaldığını ifade eden Sedat Aydemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Mevcut siyasi sistemde yer alan siyasi partilerin engelli kotası, kadın kotası gibi yaklaşımları var. Ancak baktığımızda hiçbir zaman insanların yapılaşmanın içerisine alınmadığını, seçilemeyecek yerlere konduğunu görüyoruz. Engellilerin gücü olsa da bir parti kursa. Mecliste anca bu şekilde yer alabileceğiz.  Mevcut yapı toplumun içine karışıp asgari ihtiyaçları karşılamaktan haciz. 450 milletvekili toplum açısından faydalı ne yaptı? Bir engelli bakanlığı bile yok. 13 milyona yakın egeli olan toplumda bir engelli bakanlığı yok. Engellilerin bakım parası kesiliyor. Bu çok acı bir durum. Hükümet diyor. Zor durumda olan insanların maaşı ne kadar diye bakmadın. 3 aydan 3 aya 800 TL maaş alıyor. Milletvekili arkadaşlarımıza sesleniyorum bu 800 TL ile bakalım geçinebiliyor musunuz? Birçok engelli hakları elde edilemedi ama edilmiş gibi beyan veriliyor. Seçimlerde bunun hesabını sormak istiyoruz. Ziyaretlerde bulunuyorlar ama kapımızı çalan yok. Neden yok?  Seçimlerde tüm kitlemizle bize en yakın adayı desteklemek istiyoruz. Gönül engellilerin de bir partisini olmasını istiyor.”

 
 

Bu haber 625 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ
Bu haber 1562 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR