Bugun...
Ferat Gülver: Keşan'ı simgeleyecek bir meydan olmalı
Tarih: 22-06-2015 01:54:00 + -Ferat Gülver: Keşan'ı simgeleyecek bir meydan olmalı

Gazeteci Ferat Gülver, meydanların şehrin simgesi olduğunu belirterek, ortak akıl ile yapılacak güzel bir şehir meydanının Keşan’a çok yakışacağını söyledi.   
Keşan Belediyesi’nin hazırlatıp halk oylamasına sunduğu 3 projeyi değerlendiren Gülver: “Meydan, kalabalıkları barındıracak büyüklükte ve insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak donatılara sahip olmalı. Kültür-sanat etkinliklerinin de sergilenebileceği bir çekim merkezi, insanların buluşma adresi olmalı” dedi.
“Adliye yeni yerine taşındı, belediye taşınmak üzere. Hükümet Konağı ve Vergi Dairesi şu anki belediye binasına taşınarak ciddi bir alan kazanılmış olur. Emniyet Müdürlüğü de farklı bir yere taşınarak bölge yüksek katlı yapılardan arındırılmış olur. Böylece 500 yıllık değerimiz Hersekzade Camii ve etrafındaki tarihi doku gün yüzüne çıkmış olur.”

KEŞAN //
Gazeteci Ferat Gülver, Keşan Belediyesi’nin internet üzerinden oylamaya sunduğu Kent Meydanı projesi hakkında değerlendirmede bulundu. Meydanların bir şehrin simgesi olduğunu ifade eden Gülver, “Keşan Kent Meydanı projesi, kalabalıkları barındıracak büyüklükte ve insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak donatılara sahip olmalı.” dedi.
Gülver, TMMOB (Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği) İstanbul Büyükkent Şubesi Keşan Temsilcilik Başkanı Mimar Hasan Savranoğlu, ile Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül’ün belediye tarafından hazırlanan 3 proje hakkındaki açıklama ve uyarılarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Baygül’ün, kimi vatandaşların meydan projesi mi yoksa AVM projesi mi olduğunu anlayamadıklarını ve ‘Keşan’ın göbeğine yeni bir AVM mi olacak?’ uyarısı çok önemli. Proje Kent Konseyinde enine boyuna konuşulmalı.  ‘Fikirlerin çatışmasından hakikat güneşi doğar’ deriz ve inşallah öyle olur.” diye konuştu.

.
 ŞEHİRLER MEYDANLARI İLE ANILIYOR
AK Parti Keşan Belediye Başkan aday adayı Gülver, artık ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını, şehirlerin meydanları ile anıldığını kaydederek şunları söyledi:“Bir ülkeye gittiğimizde şehrin meydanına gidiyor ve çektiğimiz fotoğrafı sosyal medyada paylaşıyoruz. O yüzden Keşan Meydanı da önünde fotoğraf çekilecek ve selfi yapılacak güzellikte olmalı. Havuzu, sembolümüz olan yel değirmeni, sanat değeri taşıyan heykeli, ağacı, yeşili olmalı. Kalabalıkları barındıracak büyüklükte ve insanların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak donatılara sahip olmalı. Kültür-sanat etkinliklerinin sergileneceği alanları, kahve içecek bir ortamı, yöresel ürünlerin de satılacağı dükkânlar olmalı.  Yani bir çekim merkezi olmalı, insanların buluşma adresi olmalı.”

.
AVM MANTIĞI İLE YAPILMAMALI
Ferat Gülver, ortak akıl ile yapılacak rantabl bir meydan projesinin Keşan’a çok yakışacağını ifade ederek, 3 proje ile ilgili görüşünü şöyle özetledi:
“Özellikle 3. Proje AVM gibi olmuş. Ben 1. Proje gibi geniş alanlı olmakla birlikte, Atatürk Orta Okulu kenarına kültür-sanat etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği 1-2 bin kişi kapasiteli bir amfi tiyatro ilave edilmesinden yanayım. Amfi tiyatronun dış cephelerine de dükkânlar, kafeteryalar restoranlar açılır ve meydan böylece buluşma alanı haline gelmiş olur.”

.
KENT MERKEZİ İLE HERSEKZADE CAMİİ BÜTÜNLEŞMELİ
Başkan Mehmet Özcan’ın Kent Meydanı Projesi ile Hersekzade Camii ve bölgesindeki tarihi dokuyu birleştirerek eski-yeni Keşan bütünleşmesinin turizm açısından ilçeye nitelik kazandıracağını vurgulayan Gülver, sözlerini şöyle tamamladı;
“Atatürk Parkı’nın kuzey ve güneyindeki yollar yeraltına alınırken Hükümet Konağı önündeki yol da yer altına alınabilir. Adliye yeni yerine taşındı, belediye taşınmak üzere. Hükümet Konağı ve arkasındaki Vergi Dairesi şu anki belediye binasına taşınarak ciddi bir alan kazanılmış olur. Hatta Emniyet Müdürlüğü de farklı bir yere taşınarak bölge yüksek katlı yapılardan tamamen arındırılmış olur. Böylece 500 yıllık değerimiz Hersekzade Ahmet Paşa Camii ve etrafındaki tarihi taş evler ve diğer yapılar gün yüzüne çıkmış olur. O bölge yer altı otoparklı ve en fazla 2 katlı bedesten ve dükkanlar ile alışveriş bölgesine dönüştürülebilir. Mevcut taş evler, Hersekzade Camii mimarisi tarzında bir restorasyona tabi tutulur. Yeni dönem binalara da cephe giydirmeleri ile tarihi görünüm kazandırılarak bir bütünlük sağlanmış olur. İşte o zaman turizm şehri olma yolunda önemli adım atmış oluruz.”
Kaynak: MEDYA KEŞAN

Bu haber 1210 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR