Bugun...
Feryaz Yüksel, eğitim sorunlarını masaya yatırdı
Tarih: 12-05-2015 06:04:00 + - 
Feryaz Yüksel, eğitim sorunlarını masaya yatırdı
 
 

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Feryaz Yüksel, yaptığı açıklamada, basın mensuplarının Keşan’ın eğitim sorunları ile ilgili yönelttiği soruları cevapladı.

Saat 11.00 sıralarında Atatürk Parkı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Yüksel, okullarda öğretmen eksikleri, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nun durumu, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, öğrencilerin ders saatleri dışında okul dışlarına çıkması, kantin ihaleleri, kıyafetler ve genel konularla  ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle okul saatleri içinde okul dışına çıkan öğrencilere yönelik ciddi yaptırımlarının olacağını belirten Feryaz Yüksel, bu konuda okul yöneticilerini ve öğretmenleri uyardı.

EN ÖNEMLİ EKSİK, DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİNDE

Keşan’da 850 kadrolu, 49 ücretli olmak üzere 899 öğretmenin görev yaptığını belirten Yüksel, “16 Eylül Pazartesi günü itibariyle eğitim öğretim yılı başladı. Okullarımızı  fiziki yapı anlamında hazır hale getirdik. Bazı okullarımızın da dış mantolama çalışmaları var. Ama eğitim öğretim devam ediyor. Şu anda 850 kadrolu öğretmenimiz var. 49 tane de ücretli öğretmenimiz olmak üzere toplam 899 öğretmenle eğitim öğretimimize devam ediyoruz.  Özellikle branş bazında en çok açığımız din kültürü ve ahlak bilgisi. Çünkü  6 öğretmen gitti, 1 öğretmenimiz geldi. Her öğretmenin 30 saat üzerinden ders aldığını düşünürseniz, 150 saat boşalıyor. Şu anda yalnızca branş bazında 488 saat boşluğumuz var. Biz bu açığı, eğitim öğretimin aksamaması için, kadrolu öğretmenlerimiz ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza bağlı kurumlarda çalışan İlahiyat Ön Lisans programını bitirmiş, diyanet camiası tarafından tamamlamayı düşündük. Ama bu arkadaşlarımız dahi yeterli olmadı. Şu anda Cumhuriyet Ortaokulu’nda 30 saat, Endüstri Meslek Lisesi’nde 27 saat, İmam Hatip Lisesi’nde de 40 saat meslek dersi açığımız var. Şu anda öğretmen yok. Ancak, bizim ümidimiz, ek atamalarda buraya öğretmen gelmesi. Eğer buraya öğretmen gelirse, bu açıklarımızı kapatacğaız. Ek atamalar dolmadığı durumda ise, kendi içimizde Sosyal Bilgiler Öğretmenleriyle bu eksikliği kapatmaya çalışacağız.” dedi

ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ ŞU ANDA 50 CİVARINDA

Keşan’daki öğretmen açığının 50 olduğunu ifade eden Feryaz Yüksel; Keşan’a 107 öğretmenin geldiğini, 74 öğretmenin gittiğini dile getirerek; “Bu rakamları 900 öğretmen üzerinden değerledirdiğimide, ilçemize gelen öğretmen %11,8, giden öğretmen ise %8’lik bir dilime tekabül ediyor. Ama tüm bunlara rağmen, şu anda öğretmen açığımız 50 civarında.”

FATİH SULTAN MEHMET İLKOKULU’NDA 1-2-3 VE 4. SINIFLARI AÇACAĞIZ

 Bu yıl eğitime başlayan Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nun da önümüzdeki günlerde 230 öğrenci ile eğitime başlayacağını ifade eden Yüksel; okulun öğretmen açığının ilçe içi atamalar ve ücretli öğretmen atamalarıyla tamamlanacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fatih Sultan Mehmet İlkokulu ile alakalı, malum bakanlık müfettişlerimiz Edirne’de. İlçemize de gelip incelemede bulundular ve okulumuzun fotoğraflarını çektiler.  Fatih Sultan Mehmet İlkokulu’nda yaptığımız incelemede, müfettişlerimiz çok mutlu oldukları bir durumla karşı karşıya kaldılar.  Okul eğitim ve öğretime her şeyiyle hazır. Ancak pazartesi günü biz okulu teslim aldık. Ama okulun geçici kabulünün yapılması gerekiyor. Ama bunun önce Ankara’ya gitmesi gerekiyor, ondan sonra bize gelecek. Bu da 15 gün içinde tamamlanır. Fakat biz bunu öne çekmek için, eğitim denetmenleri;  FSM İlkokulu’nun eğitim öğretime hazır olup, olmadığı tespit etmek ve raporu tutmak için İlçemize gelip, bir dizi incelemede bulundular. Rapor hazırlandıktan sonra da İl’de ilk olarak okulun normu belirlenecek. Daha sonra da ilçe içi atamaları açılacak. Açıldıktan sonra da puan üstünlüğüne göre, gitmek isteyen öğretmen gidecek. Eğer açığımız varsa, o açığı da ücretli öğretmenlerle karşılayarak, eğitim öğretime başlamış olacağız.  Şu anda ne ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ne de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile alakalı bir durum var. Yalnızca TOKİ’yle ilgili bir durum söz konusu. TOKİ’de açıkçası bunu geciktirmeli olarak bizlere teslim etti. Hatta biz bu açığı kapatabilmek için onlardan bir yazı istedik. O yazı doğrultusunda oraya bir geçici müdür görevlendirme
Bu haber 504 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR