Bugun...
F.Gülver: Eski Keşan Yeni Keşan'ın kurtuluşu olabilir
Tarih: 12-05-2015 16:26:00 Güncelleme: 27-06-2015 01:48:00 + -


"Keşan’da kentsel dönüşüm değil kentsel gelişim projesi uygulandı. Hersekzade bölgesinde Hacıbayram projesiyle Keşan gerçek turizm kenti olur”.

F.Gülver: Eski Keşan Yeni Keşan'ın kurtuluşu olabilir
 

haci-bayram-yeni haci-bayram-eski hacibayram9 hacibayram7

Gazeteci Ferat Gülver, Keşan’da kentsel dönüşümün tam anlamıyla uygulanamadığını belirterek fırsat kaçmadan yeni hedefin ‘kentsel koruma projesi’ olması gerektiğini söyledi.

hacibayram4 hacibayram1

Ankara’da Hacı Bayram Camii civarındaki Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesinin, Keşan’da Hersekzade Camii civarında uygulanarak turizm kenti olma yolunda gerçek bir adım atılmış olacağını kaydeden Gülver, “Projeyle, tarihi yapı ilan edilen binalar Kültür Bakanlığı desteğiyle restore edilip, tarihi yapı olmayan taş evler de TOKİ’nin uzun vadeli kredisiyle yenilenerek eski Keşan yeniden canlandırılmış olur” dedi.

“Adliyenin taşınmasının ardından Hükümet Konağı yıkılarak Hersekzade Camii ile aynı dokuda yapılacak bedesten ve dükkanlar ile bölge turizm ve ticaret alanına dönüştürülebilir.  Başkan Özcan’ın hedefindeki Kent Meydanı Projesi kapsamında Atatürk Parkı’nın kuzey ve güneyindeki yollar yeraltına alınarak şehir meydanı projesi ile tarihi yenileme projesi birleştirilerek bütünlük sağlanmış olur.”

Fg-Hacıbayram (9) Fg-Hacıbayram (8)

2014 Mart ayında yapılan yerel seçimlerde AK Parti Keşan Belediye Başkan Aday Adayı olan Gazeteci Ferat Gülver, Keşan’da kentsel dönüşümün tam anlamıyla uygulanamadığını belirterek fırsat kaçmadan yeni hedefin ‘kentsel koruma projesi’ olması gerektiğini bildirdi.

Kentsel dönüşümde esas olanın ‘yerinde dönüşüm’ olması gerektiğini kaydeden Gülver, Yenimescit Mahallesi’nde yerinde yapılması gereken dönüşüm yerine Karanlıkdere mevkiine yapılan Roman konutlarının “Kentsel Gelişim” projesi olduğunu söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE KENTSEL GELİŞİM AYRI

..

Fg-Hacıbayram (6) Fg-Hacıbayram (4)

Gülver, ‘kentsel dönüşüm’ ile ‘kentsel gelişim’ arasındaki farkı şöyle izah etti; “Yeni Mescit Mahallesi, Paşayiğit Caddesi’nde 100 metrelik bir öteleme ile oluşturulacak geniş bir cadde ve meydanın devamında yapılacak yapılaşma; yerinde ve gerçek bir kentsel dönüşüm olacaktı. Böylece çirkin  mimari de rehabilite edilmiş olacaktı. Yerinde dönüşüm ile Roman kardeşlerimiz başka bölgeye gönderilmeyerek sosyal dönüşüm de sağlanmış olacaktı.                                                                   Keşan’da Belkop ve TOKİ Karanlıkdere Projeleriyle ‘kentsel dönüşüm’ yerine yeni bir alan imara açıldığı için ‘kentsel gelişim’ projeleri hayata geçirildi. TOKİ, Romanları Karanlıkdere’ye yaptığı konut projesiyle şehir dışına taşıdığı için Yenimescit Mahallesi’nde de zamanla kentsel gelişim uygulanacak.”

...

YUKARI ZAFERİYE VE BÜYÜKCAMİ MAHALLESİNDE KENTSEL KORUMA UYGULANMALI

Kentsel dönüşümün kentin tedavi araçlarından biri olduğunu ve Keşan’ın yeni hedefinin “Kentsel Koruma” projesi olması gerektiğini öne süren Gülver, Yukarı Zaferiye Mahallesi ve Büyükcami Mahallesi’nde uygulanacak “kentsel koruma” projesiyle hem eski Keşan’ın yeniden canlandırılmış olacağını hem de terk edilmiş vaziyetteki taş evlere bir değer kazandırılmış olacağını ifade etti.

MUHTARLARIN METRUK BİNA ÇAĞRISINA DİKKAT ETMELİ

Yukarı Zaferiye Mahallesi Muhtarı Nedim İşlek ve Büyükcami Mahallesi Muhtarı İlhami Coşkun’un çeşitli zamanlarda yaptığı basın açıklamalarında “metruk vaziyetteki taş evlerin uyuşturucu ve fuhuş yuvasına dönüştüğünü” belirtmesi üzerine Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün harekete geçtiğini kaydeden Gülver şunları söyledi:

KVKBK MÜDÜRLÜĞÜ TARİHİ YAPILARI TESPİT ETTİ

....

20140308_125949   20140308_132533

KVKBK Müdürlüğü yetkilileri ile Keşan Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz yıl ortak birçalışmayla Keşan’da 32 binanın tarihi değer taşıdığını tespit etti. Ancak Yukarı Zaferiye ve Büyükcami Mahallesinde çok sayıda taş ev var ve çoğunun mimarisi çok güzel. Keşan Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi gibi bir proje hazırlayarak Keşan’a yeni bir vizyon katabilir.
Bu haber 1204 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR