Bugun...
Gala Gölü Milli Parkı, kaçak avcıların tehdidi altında
Tarih: 12-05-2015 07:11:00 + - 
Gala Gölü Milli Parkı, kaçak avcıların tehdidi altında
 
 

Enez'de bulunan Gala Gölü Milli Parkı'nda son günlerde kaçak avcılığın artması üzerine denetimler sıklaştırıldı.

Başta tepeli pelikan, bayağı aynak ve küçük karabatak gibi nesli tükenmek üzere olan türler dahil 163 kuş türüne ev sahipliği yapan göle giden kaçak avcılar, yaz aylarında bölgede bulunan çeltik tarlalarında çalışan işçilerin kullandığı kulübeleri güme (av evi) olarak kullanarak yasadışı avlanıyor. Kaçak avcılığın son günlerde artması üzerine Enez İlçe Jandarma ve İpsala Doğa Koruma Milli Parklar Şefliği'ne bağlı ekipler denetimlerini sıklaştırdı. Ekipler, güme olarak kullanılan yapılara baskın düzenleyerek, yasadışı avlananlara cezai işlem uyguluyor. İçerisindeki eşyalar dışarıya çıkarılan gümeler ise daha sonra yakılarak imha ediliyor. Gümelerin etrafına kurulan tuzaklar ise hem hayvan hem de insanlar için tehdit oluşturuyor.

İpsala Doğa Koruma Milli Parklar Şefliği'nde görevli Orman Muhafaza Memuru Şevket Akbaş, 7 gün 24 saat devriye görevi yaptıklarını belirterek, "Kaymakamımız ve jandarma komutanımızda sürekli burayı kontrol altında tutuyorlar. Gala Gölü'nün daha sıkı kontrol altına alınması gerekli. 'Balık avlıyorum' diye içeriye avcı sokuyorlar. Gala Gölü'nde avcılık yasak. Buraya girmek bile yasak. Çünkü burası milli park. Onun için hassas bir şekilde çalışıyoruz." dedi.

DENETİMLERİ SIKLAŞTIRMIŞ DURUMDAYIZ

Enez Kaymakam Vekili İhsan Ayrancı ise Gala Gölü Milli Parkı içerisinde avlanmanın yasak olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Son günlerde kontrollerin gevşek olması sebebiyle kaçak avcıların mekanı oluş durumda. Bizde kamu otoritesi olarak bu konunun üzerine eğildik ve tedbir almaya çalışıyoruz. Amacımız, milli park sınırları içerisinde avcılığı tamamen engellemek, ortadan kaldırmak. Av yapmanın serbest olduğu taraftaysa yine avın serbest olduğu zamanlarda, serbest olduğu usullerle, doğru yöntemlerle, doğru usullerle bu işin yapılmasını sağlamak. Buradaki yasak avcılığı, kaçak avcılığı tamamen bitirmek, amacımız bu. Bölgedeki av dernekleri ile bölgenin gerçek sahibi olan buranın vatandaşlarıyla işbirliği içerisinde bu usulsüzlüklerin üzerine gidiceğiz. Yasak avı ortadan kaldırmamızı engelleyen her türlü engeli ortadan kaldıracağız. Kaçak avcılar bölgeyi terk edene kadar, onları sindirene kadar da mücadelemiz devam edecek. İpsala ve Enez jandarma, Orman Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliği içerisinde Enez Kaymakamlığı'nın koordinasyonluğunda denetimleri sıklaştırmış durumdayız. Her günde artarak bu denetimler devam edecek."

Uygulanan cezalar hakkında da bilgi veren Ayrancı, "Milli parkların içerisinde avlanmanın cezası daha büyük. Biz cezalandırmaktan önce vatandaşı bilinçlendirmek istiyoruz. Çarşamba günü buradaki gümeleri ortadan kaldırdık. Yine o gümeleri kuran insanlarla birlikte bu gümeleri kaldırırken içerisinden projektörler çıktı, canlı mühreler çıktı. Bizim tek amacımız ceza yazmak olsaydı, çok daha büyük cezalar, çok daha büyük yaptırımlar uygulayabilirdik ama vatandaşa bunun yanlış olduğunu anlatarak, onları ikna ederek bu işlerin üstüne gitmek istiyoruz. Hafta sonları daha sıkı denetim yapacağız. Bütün yaptırımları sonuna kadar uygulayacağız." şeklinde konuştu.

GALA GÖLÜ MİLLİ PARKI

Edirne'nin Enez ve İpsala İlçeleri arasında bulunan Galave Pamuklu göllerini kapsayan alan 5 Mart 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Gala Gölü Milli Parkı Türkiye’nin 36.Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Gala Gölü Milli Parkı, 3 bin 90 hektar sulak alan ve 3 bin hektar ormanlık alan olmak üzere toplam 6 bin 90 hektar alandan oluşmaktadır. Milli park alanı içerisinde, 163 kuş türü görülmekte olup, bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır. Kuş çeşitlerini bir arada görmek için en ideal zamanlar ilkbahar mevsiminde Nisan ve Mayıs ayları, sonbaharda ise Eylül ve Ekim aylarıdır. Balık türü olarak da 16 tür balık tespit edilmiş olup, yılan balığı, sudak, sazan ve turna gibi ekonomik değeri yüksek olan balıklarda mevcut.

 Bu haber 1200 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR