Bugun...
Gaytancıoğlu, 15 TL yurt dışı çıkış harcı ile ilgili soru önergesi Verdi
Tarih: 06-01-2016 19:22:00 + -Gaytancıoğlu, 15 TL yurt dışı çıkış harcı ile ilgili soru önergesi Verdi

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu  son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye bir  soru önergesi verdi. Anayasa’da yurt dışına çıkışların ancak suç soruşturması sebebiyle hakim kararı ile sınırlanabileceğini, ancak Yurt Dışı Çıkış Harcı olan 15 TL ödemeyen vatandaşların ülkeden ayrılmasına izin verilmediğini, bu durumun da  T.C.  Anayasa’sına aykırı olduğunu belirterek  bu harcın kaldırılması yönünde Bakanlığın  bir çalışması olup olmadığını sordu. Halen yurt dışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşından küçükler, yurt dışına ticarî amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu araçlarının mürettebatları hariç herkesin bu harcı ödediğini belirten Gaytancıoğlu Edirne gibi sınır kapısı bulunan illerimizde vatandaşlarımız çok sık yurt dışına çıkmakta ve her seferinde bu ücreti ödemektedirler. Vatandaşlardan alınan bu harçların nerede toplandığını ve 2007’den bu yana kaç para toplandığını da soran Gaytancıoğlu’nun verdiği soru önergesi şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda yer alan sorularımın Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 05.01.2016

Doç.Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

Edirne Milletvekili

 

İlk olarak 1963 yılında “Dış seyahat harcama vergisi” adıyla yürürlüğe girmiş olan Yurt dışı çıkış harcı daha sonra “Toplu Konut Fonu” adıyla uygulanmaya başlamıştır.  Söz konusu harç, 2001 yılında 50 ABD dolarına yükseltilmiş, 2007’de de 15 TL’ye düşürülmüştür. Halen yurt dışında oturma izni bulunanlar, 7 yaşından küçükler, yurt dışına ticarî amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu araçlarının mürettebatları hariç herkes bu harcı ödemektedir. Özellikle Serhad Şehrimiz Edirne gibi sınır kapısı bulunan illerimizde vatandaşlarımız çok sık yurt dışına çıkmakta ve her seferinde bu ücreti ödemektedirler.

Buna göre;

Anayasa’da belirtildiği üzere yurt dışına çıkış, ancak suç soruşturması sebebiyle hakim kararı ile sınırlanabilmektedir. Ancak Yurt Dışı Çıkış Harcı olan 15 TL ödemeyen vatandaşların ülkeden ayrılmasına izin verilmemesini T.C. Anayasa’sına aykırı bulmuyor musunuz?

Özellikle sınır kentlerimizde yaşayan vatandaşlarımız aileleri ile birlikte çok sık hatta günü birlik yurt dışına çıkmakta, bu yüzden her seferinde kişi başına 15 TL ödemektedirler. 15 TL olan bu yurt dışı harcının kaldırılmasıyla ilgili Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

Vatandaşlarımızdan alınan bu 15 TL, nerede biriktirilmekte, biriktirilen para hangi amaçlarda kullanılmaktadır?

2007’den bu yana alınan 15 TL yurt dışı harcından devlerin kasasına ne kadar para girmiştir?

 

 
Bu haber 1185 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR