Bugun...
Gölemen: E-reçetenin bilgi amaçlı çıktısını da isteyin
Tarih: 10-05-2015 08:54:00 + -39. Bölge Edirne Eczacý Odasý Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gölemen, geçtiðimiz Cumartesi günü yaptýðý açýklamada, elektronik ortamda yazýlan reçetenin bilgi amaçlý çýktýsýnýn istenmesi önerisinde bulundu.

TÜM REÇETELERÝN ELEKTRONÝK ORTAMDA YAZILMASI ÞART

Hekimlerin internet ortamýnda yazdýðý reçeteler eczanelere gönderildiðini belirten Gölemen,  “Vatandaþ da ilacýný doktorun vereceði ile alacak. Doktorunuzdan mutlaka e-reçete kodunuzu alýn. Sistem çalýþmazsa kaðýt reçete geçerli ancak doktorun üzerine not düþmesi þart. E-reçete uygulamasýnýn 1 Temmuz 2012 tarihinde hayata geçirilmesi planlanýyordu. Ancak altyapý yetersizliði sebebiyle iki kere ertelenen e-reçete uygulamasý baþladý. Yeni sisteme göre istisnalar hariç tüm reçetelerin elektronik ortamda yazýlmasý þart. Aksi durumda ilacýn geri ödemesi yapýlmayacak. E-reçetenin yazýlmayacaðý durumlar da var. Kamu kurum ve iþyeri hekimlikleri, verem savaþ dispanserleri, ana-çocuk saðlýðý, aile planlamasý, toplum saðlýðý merkezleri, 112 acil saðlýk hizmeti birimleri ile Türk Silahlý Kuvvetleri’nin 1., 2. ve 3. basamak hizmet sunucularýnda düzenlenen reçeteler uygulamadan muaf tutuluyor. Ayrýca eczanelerde hazýrlanan içeren, kiþiye özel yurtdýþýndan getirtilen ilaçlarý içeren, evde bakým hizmetini kapsayan reçetelerde de e-reçete kapsamý dýþýnda.” dedi.

ELEKTRONÝK ORTAMDA YAZILAN REÇETENÝN BÝLGÝ AMAÇLI ÇIKTISINI DA ÝSTEYÝN

Muhtemel sýkýntýlara karþý iki temel uyarýda bulunan Mustafa Gölemen, “Birincisi, mutlaka e-reçete kodunuzu hekiminizden alýn. Bununla yetinmeyip elektronik ortamda yazýlan reçetenin bilgi amaçlý çýktýsýný da isteyin. Sistem kilitlenirse eczanede e-reçete görülmeyebilir. Ýkincisi, sistem hiç açýlmazsa doktorun elle yazma yetkisi var. Fakat reçeteye, ibaresi kaþeyle ya da elle yazýlmalý ve onaylanmalý. Bu olmazsa ilacýn geri ödemesinin yapýlmayacaðý unutulmamalý.”

 

 
 

Kaynak: Ayhan Gülver

Bu haber 840 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
Bu haber 461 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR