Bugun...
Hacý beldesi Ýbriktepe ile birleþmeye HAYIR dedi
Tarih: 01-01-1970 00:00:00 + -Nüfusu 2 binin altýndaki beldelerin kapatýlmasý kararý sonrasý ortaya çýkan belde ve köylerin birleþmesi yasasý üzerine önceki gün Ýpsala’ya baðlý Hacý Beldesi’nde, Ýbriktepe Beldesi ile birleþmek için referandum gerçekleþtirildi.
Saat 08.30’da baþlayan referandumda belde halký 2 okul 4 sandýkta oyunu kullandý. 
Bin 188 seçmeni bulunan bin 458 nüfuslu Hacý Beldesi’nde belde halkýnýn referanduma ilgisinin yoðun olduðu gözlendi.
Referandum ile ilgili açýklama yapan Hacý Beldesi Belediye Baþkaný Cevdet Karagöz, Hacý Beldesi’nin 1994 yýlýnda köy statüsünden çýkarak 18 yýldýr belediye olarak hizmet verdiðini söyledi. 
Nüfusu 2 binin altýnda kalan belediyelerin kapatýlmasýnýn yasaya girdiðini aktaran Karagöz, “Yasaya karþý belediye baþkanlarý olarak, 3 belediye birleþme kararý aldý. Daha sonra Hacý beldesi olarak, referandumun yapýlmasý için 704 imza topladýk ve Ýpsala Kaymakamlýðý’na baþvurduk. Bu çerçevede; 28 Ekim referandum günü olarak belirlendi. Vatandaþlarýmýzýn tercihine býraktýk. Belediye olarak kalma þansýmýz yok.” dedi.
Beldenin kapatýlmasý durumunda çok kötü bir durumun ortaya çýkacaðýný dile getiren Cevdet Karagöz, sözlerini þöyle tamamladý: “20 yýldýr belediye olan Hacý Beldesi köye dönüþtüðünde çok büyük bir yýkým olacak. Çünkü borcumuz yüksek bir borç. Ýl özel idaresine geçtiðinde bugüne kadar tüm mallar satýlacak. Burada seçilecek olan muhtara da çok büyük yük kalacak. Altyapý su ve temizlik konusunda zorluk olacak. Ben her þeyin hayýrlý olmasýný diliyorum. Ýbriktepe halký birleþmeye olumlu bakýyor. Ýnþallah halkýmýzda olumlu bakar ve beldemiz faaliyetlerine devam eder.” 
Hacý Beldesi’nde yapýlan referanduma, CHP Keþan Ýlçe Baþkaný Ufuk Kanýþkan, Yenimuhacir Belediye Baþkaný Recep Ordu ve Çamlýca Belediye Baþkaný Halil Büyükyatýkçý da gelerek Karagöz’e destek oldu.


Yapýlan seçimlerin ardýndan sandýklar, saat 17.00’de açýldý. 
1188 seçmenden 1112’sinin oy kullandýðý seçimde 450 kiþi Ýbriktepe ile birleþmeye “Evet” derken 562 kiþi de “Hayýr” oyu kullandý.
Çýkan seçim sonucuna göre Ýbriktepe Beldesi ile Hacý Beldesi’nin birleþmesi kabul edilmedi. 
Bu durumda Büyükþehir Yasasý’nýn kabul edilmesi durumunda iki belde de köy statüsüne dönüþecek. 
Seçimin ardýndan açýklama yapan Karagöz çok üzgün olduðunu belirterek, “Halkýmýzýn tercihi köye dönüþmekmiþ. Yapacak bir þey yok. Bu sonuçta Hacý Beldesi de Ýbriktepe Beldesi de köy olacak. Hayýrlýsý olsun.” dedi

 
 

Kaynak: MEDYA KESAN

Bu haber 279 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ
Bu haber 484 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR