Bugun...
Hacıoğlu: Saros Körfezi ve Keşan’la ilgili 6 proje
Tarih: 12-05-2015 16:08:00 Güncelleme: 30-06-2015 14:58:00 + -


Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Keşan ve bölgenin kültür ve turizmi ile ilgili yeni projelerini açıkladı.

Hacıoğlu: Saros Körfezi ve Keşan’la ilgili 6 proje
Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, dün Keşan’a gelerek, bir dizi ziyarette bulundu ve bölgenin kültür ve turizmi ile ilgili önemli değerlendirmeler yaptı.

Saat 14.30 sıralarında ilk olarak İlçe Halk Kütüphanesi’ne gelen Hacıoğlu’nu burada Kütüphane Müdürü Bülend Dizdaroğlu karşıladı. Daha sonra Dizdaroğlu ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan’ı ziyaret eden Hacıoğlu, burada bir süre iki müdürle sohbet etti.

Daha sonra gazetecilere yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Hacıoğlu, Keşan ve Saros Körfezi ile ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 6 ayrı proje hazırladığını ve bunları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğunu söyledi.

“Saros Körfezi ve Keşan’la ilgili 6 ayrı proje hazırladık”

Ahmet Hacıoğlu,  projelerin Keşan’ı yakından ilgilendirdiğini ve Bakanlığa bu konuda teklif yaptıklarını dile getirerek; “Bu projelerle ilgili oluşturduğumuz raporları, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımızın Edirne’ye yaptığı ziyaret sırasında da masaya yatırdık. Erikli, Mecidiye ve Yayla Sahili’nin de içinde bulunduğu 6 ayrı proje hazırlandı. Bunun içersinde altyapı, yol, kanalizasyon, derin su deşarjı konuları yer alıyor. Bunlarla ilgili sayın Sağlık Bakanımızı da bilgilendirdik.”  dedi.

Saros Körfezi, çok kısa bir zamanda kimsenin hayal edemeyeceği bir yer olacak

Saros Körfezi’nin 2006 yılından beri koruma ve geliştirme alanında olduğunu aktaran Hacıoğlu; “Saros’un akıbeti yakınlarda, çok yakın bir zamanda belli olacak. Sit alanları bakanlıklardaki yapılanmalardan sonra 2’ye ayrıldı. Doğal Sit alanları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bırakıldı. Kültür ve Turizm Sit alanları da bizim bakanlıkta. Burası da bizim bakanlığımıza bağlı bir bölge olduğu için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1., 2. ve 3. Derecedeki Sit alanlarını belirleyecek. Belirledikten sonra bize verecek. Bizim bakanlığımızda Kültürel ve Turistik Sit alanlarını içine alan bir çalışmayı 2015’te gerçekleştirerek, 1/25 binlik planları hazırlayacak. Buda bittikten sonra, burası kimsenin tahammül etmediği, hayal etmediği bir noktada olacak. Burası İstanbul’a en yakın Ege kıyısı. Kendini yenileyebilen bir deniz. Kumun, yeşilin ve mavinin birleştiği bir yer. Burası fevkaladenin fevkinde bir turizm alanı olacak. Müthiş de teşvikler alacaktır.” şeklinde konuştu.

“Edirne’nin teşvik oranını yükselteceğiz”

Ahmet Hacıoğlu, sözlerinin devamında ise Başbakan’ın Edirne programı sırasında görüşülen çok önemli bir konusunun daha olduğunu belirterek;  şunları söyledi: “Edirne’nin 2. Derecedeki teşvik alanını, 3.-4. Derecelere kaydırarak, teşvik oranının arttırılmasıyla ilgili bir teklifimiz oldu. Başbakanımız da bunu iyi bir derecede karşıladı. Burada basına yaptığı açıklamada Edirne’nin Koruma ve Geliştirme Alanları’yla ilgili üzerine düşeceğini yapacağını açıkladı.”

Hacıoğlu daha sonra ise Edirne’nin Karaağaç semtini, koruma ve geliştirme alanına alacaklarını, ayrıca yine Edirne’nin tarihi Kaleiçi semtini de Turizm Bölgesi ilan etme yönünde bir takım çalışmalarının olduğunu ifade etti.

“Keşan’la ilgili hazırladığımız raporları Belediye, Keşan TSO ve AK Parti İlçe Başkanlığı’na teslim ettik”

Keşan’la ilgili ciddi bir proje hazırladıklarını vurgulayan Ahmet Hacıoğlu; “Müdürlük olarak Keşan’la ilgili altyapı ve üstü yapıyla ilgili hazırladığımız sorun ve çözüm önerileri konulu raporumuzu Belediye Başkanımıza, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na ve AK Parti İlçe Başkanımız Mustafa Mercan’a teslim ettik. Yapılması gerekenlerle alakalı biz olaya turistik açıdan bakıyoruz. Kendimizin hazırladığı raporları verdik. İnşallah hazırladığımız raporlar takip edilebilir. Burası deniz turizmi açısından müthiş bir potansiyele sahip. Yine Gala Gölü’yle ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı bir proje onaylandı. O da hayata geçecek. Çevre düzenlemesiyle birlikte tam bir Milli Park görünümüne kavuşacak. İnsanların daha fazla hizmet alacağı bir yer haline geleceğini düşünüyoruz.” dedi

“Enez’de müze kurulacak”

Enez Kalesi’yle ilgili de bir takım çalışmalarının olduğunu aktaran Hacıoğlu; “Enez Kalesi’nin ören yeri olmasıyla alakalı Bakanlığın orta ve uzun vadeli çalışması var. Kısa vadede olacak bir şey değil. Ayrıca 1971’den beri devam eden Enez kazılarında çıkan arkeolojik eserlerin Enez’de sergilenmesi ile ilgili Belediye Meclisi’nden bir karar çıkardık. Arsa aldık. Bakanlığımıza gerekli yazıları yazdık. İnşallah bakanlığımız oraya bir müze oluşturmak gibi bir düşüncemiz var. Enez halkının da bizlerden bu konuda ciddi bir isteği var. Edirne Müzesi’nde kayıtlı 25 bin envanter var. Bu envanterlerin 2 bin-3 bin tanesini sergileyebiliyoruz. Geri kalanı depolarda duruyor. Bunların çoğu da Enez’den çıkan eserler. Depolarda duracağı yerde, Enez’de sergilensin düşüncesindeyiz. Bu konuda 10 dönüm yerin bize tahsisi için gerekli karar çıkarıldı. Ankara’ya yazıyı yazdık, takibini yapıyoruz. 2015’in programına girmesi zor ama umuyoruz bu anlamda bir çalışma olacak.” diye konuştu

“Uzunköprü UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne girecek”

Yine Edirne için çok önemli bir proje hazırlığında olduklarını aktaran Ahmet Hacıoğlu, “En önemli projelerimizden bir tanesi de Uzunköprü ile ilgili. Uzunköprü, 2015 yılı programına alındı. 1964’ten sonra ilk defa Uzunköprü geniş kapsamlı bir bakımdan geçecek ve ışıklandırılacak. Bizim ayrıca en önemli çalışmamız ise Dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü’yü UNESCO Kültür Mirası listesini sokmak istiyoruz. Bununla ilgili 15 gün içersinde evraklarımızı Ankara’ya teklif edeceğiz. Ankara’daki incelemenin ardından ise evraklar UNESCO’ya teslim edilecek. Bakanlığın da programında var. Zor bir süreç. Ama bu işin olacağına inanıyoruz. Selimiye’den sonra Uzunköprü’de listeye alınacak. Öncelikli amacımız geçici listeye alınması. 2 y
Bu haber 2144 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR