Bugun...
Hububat ekimi tamamlandý
Tarih: 10-05-2015 03:24:00 + -


Havalarýn iyi gitmesi hububat ekiliþlerini hýzlandýrdý.

Uzman tarým danýþmaný ve yüksek ziraat mühendisi Lütfü Açar:”Hububatta yüksek verim alýnabilmesi için uygulamalarýn doðru  bilinmesi gerekiyor”

Havalarýn iyi gitmesi hububat ekiliþlerini hýzlandýrdý.

   Uzman tarým danýþmaný yüksek ziraat mühendisi Lütfü Açar, yaptýðý açýklamada,hububatta yüksek verim alýnabilmesi için uygulamalarýn doðru bilinmesi ve doðru uygulanmasý gerektiðini belirtti.

      Hububat üretiminde 3 devrenin önemli olduðuna vurgu yapan Açar,bunlarýn ekim devresi,bitkilerin çýkýþ ve geliþme devresi ile olgunluk ve hasat devresi olduðunu ifade eden Açar,þunlarý kaydetti.

     “Þu anda ekim dönemidir. Üretici de ona göre davranmak durumunda olmalýdýr. Her þeyden önce topraðýný iyi tanýmalýdýr. Akabinde kullanacaðý gübreyi topraðýnýn yapýsýna göre belirlemeli ve de bölgeye uygun tohum kullanmalýdýr. Kesinlikle öngörülenin dýþýnda fazla ve de eksik girdi kullanýlmamalýdýr. Kullanýlacak tohumun miktarý ve kalitesi, kullanýlacak gübrenin cinsi ve de terkibi, ihtiyaç duyulduðunda kullanýlacak ilacýn dozajý iyi ayarlanmadýðýnda bol verimden, kaliteden ve dolayýsý ile karlýlýktan bahsedilemez. Bu itibar ile de üretim teknikleri doðru kullanýlmasý ile kaynak israfýnýn da önleneceði gibi üretim de o oranda artacaktýr. Ekim ayý baþlarýnda düþen yaðýþlarýn akabinde havalarýn açmasý ile iyi bir ekim devresi oluþmuþtur.Keþan’da yýlda 280 bin dekarlýk alana hububat ekimi yapýlýyor.”

 (Kesanhaber)

 
 

Bu haber 120 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ
Bu haber 546 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR