Bugun...
Karşılıksız çeke hapis cezası geri geliyor
Tarih: 21-06-2016 18:45:00 + -Karşılıksız çeke hapis cezası geri geliyor

Yılın ilk dört ayında 8,4 milyar TL’lik çekin karşılıksız çıkmasının ardından 2012 yılında kaldırılan “karşılıksız çeke hapis cezası” düzenlemesi yeniden gündeme geldi. 

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Hukuk Danışmanı Av.Aylin Arıkan, konu ile ilgili şunları kaydetti: “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ticari hayatı canlandırmak, bir ödeme aracı olarak piyasada çeke olan güvenin artırılması ve karşılıksız çek suistimallerini önlemek amacıyla hazırladığı çek kanun taslağında çok önemli düzenlemeler ve yenilikler getiriyor. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) görüşleri de alınarak, 27 yıl yürürlükte kalmış olan ve 2012 yılında kaldırılan ‘karşılıksız çeke hapis cezası’ düzenlemesi geri getiriliyor.”

Geçmişteki mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması için kanun taslağına başka denge mekanizmaları konulduğunu kaydeden Arıkan, yapılacak düzenlemeler ile ilgili şöyle devam etti: “Yasanın mantığı; cezalandırmadan çok piyasanın sağlıklı ve dengeli şekilde işlerliğini sağlamak, denetimi artırarak suistimalleri önlemek olacak. Ceza miktarı istişareler sonucunda belirlenecek ve Bakanlar Kurulu’na sunulacak.”

Karşılıksız çek veren kişi 5 yıl çek yazamayacak

Arıkan, Yeni Çek Kanunu’nda yer alan diğer düzenlemeleri ise şöyle sıraladı:

“Arkası yazılan çekler 3 gün içinde piyasadan çekilecek. Banka, çeki yazılan müşteriden çek koçanını geri isteyecek, müşteri-kredi itibarı sağlayacak. Çekin üzerindeki kare kod okutulduğunda müşteri, kaç bankadan çek kullanmış; çek sahibi geçmişte ödemelerini düzgün yapmış mı; şirketin üzerinde iflas erteleme veya tedbir kararı var mı? tüccar tarafından görülebilecek. Bir şirketin yönetiminde görev yapan, adına çek düzenlenen kişi, çekleri ödenmiyorsa başka şirketin yönetiminde görev alamayacak. Ciranta (ciro eden kişi) için de Merkezi Sicil Sistemi veya TC kimlik numarası zorunlu olacak. Ciranta da ödeme konusundaki yükümlülükleri yerine getirecek. Bu bilgiler ticari sır kapsamından çıkarılacak. Karşılıksız çek veren kişi başka şirketin yönetim kurulunda olsa dahi 5 yıl çek yazamayacak. Bugüne kadar, birkaç şirket kurup her biri adına çek alınabiliyordu; bunun önüne geçilecek.

Risk Merkezi’ne TOBB destek verecek. Bankalar Birliği bünyesindeki Risk Merkezi’ne Adalet Bakanlığı ve TOBB destek verecek. Bir kredi aracı olarak kullanılmaya başlanan çekler asli işlevine dönecek, ödeme aracı olarak kullanılacak.”
Bu haber 1002 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR