Bugun...
Keşan İlçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri: Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır
Tarih: 12-05-2015 14:10:00 + - 
Keşan İlçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri: Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır
 
 

Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri, vergilendirilmiş kazancın kutsal olduğunu ve ticaretle uğraşanların vergilerini ödemelerinin İslam dininin bir emri olduğunu söyledi.

NİMETLER KARŞISINDA ŞÜKRETMEK GEREKİR

Konuyla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, insanoğlunun hayatını devam ettirebilmesi için Allah’ın kendisine28 022014 Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri:

www.medyakesan.com.tr/gundem/kesan-muftusu-suleyman-yeniceri-h5456.html 3/12

lütfettiği çeşitli nimetlerin bulunduğunu belirten Yeniçeri, “Bu nimetler karşısında şükredilmesi gerekiyor. İbadetin manası şükürdür. Cenabı Allah’ın verdiklerine şükür etmemiz gerek. Bir ayeti kerimede ‘Ey insan, Kerim olan rabbine seni ibadet etmekten geri koyan ne var.’ der. Kerim, cömert anlamına geliyor. Dolayısıyla ‘Cenabı Allah bu kadar cömert olduğu halde sen niye ibadet etmiyorsun’. Bu cömertlik bir teşekkür gerektiriyor. İbadet de bir nevi kulun Allah’a bir teşekkür vazifesidir.”

KAZANCIMIZIN VERGİSİNİ VERMEK DİNİMİZİN GEREĞİ

Beden ve insanların sahip olduğu mallar olmak üzere iki ibadet çeşidinin bulunduğunu ifade eden Süleyman Yeniçeri, “Bir Müslüman malına da ibadet yaptırmalı. Mal ile yapılan ibadetler Allah’ın vermiş olduklarına şükür etmek. Beden ile yapılan ibadetler Allah’ın vermiş olduğu sağlık ve sıhhate şükür etmek. ‘Ben paramı kimseye vermem. Namazımı kılarım bakarım işime’ diye bir şey yok. Cenabı Allah mal verdiyse orada fakirin, fukaranın da hakkı var. Zekat o maldaki fakirin hakkı. Bunlar dinin koymuş olduğu kurallar. Bir de devletin karar almış olduğu bazı kurallar var. Bu kurallara da uyacağız. Örneğin devlet vergi koymuş. Devlet o vergiyi koyduysa, bu devletin koymuş olduğu kurallara göre kazancını sağlıyorsan; vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Bu nedenle o vergiyi vermemiz gerekiyor. Yani vergiyi vermemiz dinimizin emri gereği oluyor. Devletin kanun koyuculuğu vardır. Bu kanunlara da uymak gerekiyor. Kuran-ı Kerim’de ‘Başınızdakilere itaat edin’ diyor. Bu vergiyi koydular ise, vereceğiz.”

 

 
 

Bu haber 458 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLAR

 Bu haber 583 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR