Bugun...
Keşan Sebze ve Meyve Üreticileri Başkanı Veiz Kurt: Sebze üreticisi Gıda OSB konusunu yakından takip ediyor
Tarih: 12-05-2015 16:17:00 Güncelleme: 30-06-2015 13:37:00 + -


• Gıda OSB konusunun Keşan’ın ana gündem maddelerinden birisi olduğunu belirten Veiz Kurt, “Bu konu Birlik olarak bizi ve sebze üreticilerini yakından ilgilendiriyor. OSB içerisinde salça fabrikaları benzeri tesislerin yer alması bekleniyor. Sebze üreticisine büyük artı sağlayacak bir yatırım. Bugün bölgede bir salça fabrikasın

Keşan Sebze ve Meyve Üreticileri Başkanı Veiz Kurt: Sebze üreticisi Gıda OSB konusunu yakından takip ediyor
 
Keşan Sebze ve Meyve Üreticileri Başkanı Veiz Kurt: Sebze üreticisi Gıda OSB konusunu yakından takip ediyor
 
 

Keşan Sebze ve Meyve Üreticileri Başkanı Veiz Kurt, dün yaptığı açıklamada, Keşan’a kurulması gündemde olan Gıda OSB (Organize Sanayi Bölgesi)’nin sebze üreticisini yakından ilgilendirdiğine dikkat çekti.

İSTENİLEN DÜZEYDE OLMASA DA ÜRETİCİMİZ BU YIL KAR ETTİ

Açıklamasının başında 2014 yılını sebze üreticisi açısından değerlendiren Kurt, “Verim ve fiyat açısından diyemeyiz. Sadece domates üreticisi açısından sıkıntılı bir yıl oldu. Hava şartları nedeniyle mahsul zarar gördü. Bu nedenle de istenilen randıman alınamadı. Biber, patlıcan, biber, lahana gibi sebzelerde normal bir yıl geçirdik. Fiyat açısından baktığımızda ise üreticinin beklentisi karşılandı. İstenilen düzeyde olmasa da üreticimiz bu yıl kar etti.” dedi.

OSB’YLE PAZARLAMA SORUNUNU KALMAYACAK

Gıda OSB konusunun Keşan gündem maddelerinden birisi olduğunu ifade eden Veiz Kurt, şunları söyledi: “Bu konu birlik olarak bizi ve sebze üreticilerini yakından ilgilendiriyor. OSB içerisinde salça fabrikaları benzeri tesislerin yer alması bekleniyor. Birlik olarak bu konudaki girişimleri olumlu buluyoruz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sebze üreticisine büyük artı sağlayacak bir yatırım. Bugün bölgede bir salça fabrikasının bulunması, üreticinin malını pazarlayacağı anlamı taşıyor. Bu tip fabrikaların bölgede olması ekim alanlarına da etki edecektir. 2 dönüm sebze eken üretici 5 dönüm sebze ekecektir. Çünkü pazarlama sıkıntısı kalmayacak. Sebze üreticisi Gıda OSB konusunu yakından takip ediyor. Ayrıca Hamzadere Barajı’nda da yaşanan gelişmeler var. Bu iki gelişme sebzenin bölgedeki ürün deseninde daha fazla yer almasını sağlayacak türden.”

PROJEDE BİR GELİŞME YAŞANMASI HALA UMUT EDİYORUZ

Bahçeköy, Seydiköy, Şükrüköy, Mahmutköy ve Kadıköy’deki üreticileri kapsayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin sebze ihtiyacını karşılamaya yönelik hazırlanan projeyi birlik olarak desteklediklerini ancak bir gelişme yaşanmadığını dile getiren Veiz Kurt, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi proje sunuldu ancak bir talep gelmedi. Önce talep olması gerekiyor. Bir talep gelseydi üretici açısından çok iyi gelişmeler olacaktı ancak beklediğimiz gelişmeler yaşanmadı. Gelecek her türlü talebe olumlu yaklaşmayı düşünüyorduk. Fakat bize bir dönüş olmadı. Biz bu projede bir gelişme yaşanması hala umut ediyoruz. Üreticinin de beklentisi bu yönde. Bu proje göç açısından da önem taşıyor. Arazide çalışacak genç nüfus yok. Gençlerin %80 fabrikalarda asgari ücretle çalışıyor. Genç üretici yok. Köylerde genç nüfus olmaması konusu sürekli Kaymakamımız tarafından da gündeme getiriliyor. Bu projede bu sorunun önüne geçecek ayaklardan biri. Proje gerçekleşmiş olsa ekim alanları da artacak ancak alıcı olmadan köylü neden ekim yapsın. Ayrıca bu projenin gerçekleşmemesiyle birlikte yaşanan pazarlama sorunu da devam ediyor.” şeklinde konuştu.

ALICI GARANTİSİ OLDUĞU İÇİN ÜRÜNLERİ DAHA KALİTELİ ÜRETMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Projenin biran önce hayata geçirilmesinin gerektiğine dikkat çeken Kurt, “Hazırlanan proje sayesinde üretici ürünlerini pazarlama sıkıntısı yaşamayacak. Artık nereye satacağımızı ve ne kadar satacağımızı bileceğimiz için ürünümüzü ona göre yetiştireceğiz. Bize diyecekler bu yıl şu kadar domates, bu kadar biber ve diğer sebzeler lazım. Bizler de ona göre ekeceğiz. Alacak kişi garanti, verilecek fiyatta tahmin ediyorum ki kaliteye göre değişecektir. Ne kadar kaliteli üretirsek o kadar kazancağız.”

ÜRETİCİ OLARAK SEMT PAZARINDAN MEMNUN DEĞİLİZ

Üreticinin Cumartesi günleri kurulan halk pazarına da malını getirdiğini ancak randıman alamadığının altını çizen Veiz Kurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Müstahsil açısından Keşan pazarı şuanda ölmüş durumda. Üretici olarak semt pazarından memnun değiliz. Bunun nedeni ise semt pazarlarının kurulması. 60-70 bin nüfusu olan bir ilçede 4 gün pazar kurulması halinde kar oranı düşer. Bu konuda iyi bir planlama yapılmadı. Üretici semt pazarlarına giremiyor. Belediye Başkanımız Mehmet Özcan, müstahsillere yer ayrılacağını söyledi ancak üreticinin semt pazarında tezgah açacak vakti yok. Üretici malını mı toplayacak sulama mı yapacak yoksa hafta içerisinde pazara gidip tezgah mı açacak? Cumartesi pazarına gelen vatandaş sayısı düştü.” 

 
 

Editör: Ayhan Gülver

Bu haber 197 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLAR
Bu haber 793 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR