Bugun...
Keşan’da Yılın İlk Buğdayı 1,10 TL’den Satıldı
Tarih: 18-06-2015 12:36:00 + -


Zıraat Odası ilk ürün sahibine çeyrek altın hediye etti.

Keşan’da Yılın İlk Buğdayı 1,10 TL’den Satıldı

Keşan ilçesinde yılın ilk buğday ürünü, Keşan Ticaret Borsası’nda 1,10 TL’den satıldı.
Keşan Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen ilk ürün satışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Keşan İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Toprak Mahsulleri Ofisi Keşan Ajans Amirliği’nden Remziye Çilli, tarım ile ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile alıcı firma yetkilileri katıldı.
Satış öncesi açıklamada bulunan Necmi Kaymaz, 2015 yılının ilk salon satışını yapacak olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, yapılacak sembolik satışın ardından, üreticiler ve tüccarların bir araya gelerek ürünlerin kalitesine göre fiyatların belirleneceğini söyledi. Kaymaz, sözlerinin sonunda 2015 yılının buğday sezonunun tüm üreticilere, sanayicilere ve Keşan Ticaret Borsası üyelerine hayırlı olması temennisinde bulundu.
1 TON 600 KG BUĞDAY, 1,10 TL’DEN SATILDI
Yapılan konuşmaların ardından, Bahçeköylü üretici Mehmet Fişek’in getirdiği 1 ton 600 kilogram ağırlığındaki buğday, açık arttırmaya sunuldu. 0,80 TL’den açık arttırmaya sunulan, rutubet oranı yüzde 12,2, hektolitre 77,9, süne ve kımıl tahribatı 1,8, gluten 32,8, gluten index 89, protein 13,1, nişasta 58,6 ve seluloz 2,7 değerlerine sahip buğday, Erman Tarım Ürünleri yetkilisi Erman Yörük tarafından sembolik olarak 1,10 TL fiyata alındı.
Açık arttırmanın sonrasında, Keşan Ticaret Borsası yönetimi adına, Keşan Ticaret Borsası Genel Sekreteri Emine Kaymak, 50 litrelik mazot fişi ile günün anlam ve önemini belirten hatıra tabağını Fişek’e verdi. Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen de üreticilerin teşvik edilmesi amacıyla, her yıl olduğu gibi ilk ürün sahibine çeyrek altın hediye etti.
İlk ürünü alan Erman Yörük, üründeki kalitenin iyi olduğunu dile getirerek, bundan sonraki ürünlerin de biçilmesinden sonra ortaya çıkacak sonucun değerlendirilebileceğini ifade etti.
İlk buğday ürününün ardından gelen buğdaylar için de salon satışı gerçekleştirilirken, bir ürün 0,75 TL, diğer ürün ise 0,78 TL’ye satıldı.
Bu haber 1334 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR