Bugun...
Kurbanlýk hareketliliði baþladý
Tarih: 10-05-2015 03:17:00 + -


Et ve Balýk Kurumu, özellikle Trakya bölgesi için büyükbaþ hayvan ithal ediyor.

Et ve Balýk Kurumu, özellikle Trakya bölgesi için büyükbaþ hayvan ithal ediyor. 
Et ve Balýk Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaþ hayvan ithal edilmesinin gerekçesini "Trakya bölgesi ari bölge ilan edildi, Anadolu'dan geçiþlerimiz de kýsýtlandýðý için orada kurbanlýk sýkýntýsý olmasýn, vatandaþ deðerinden kurban alsýn fazla fiyat vermesin." sözleriyle açýkladý.
Brezilya, Avustralya ve Meksika'dan alýnan yaklaþýk 18 bin kurbanlýk, 24 Ekim'den itibaren Türkiye'de olacak. Her türlü saðlýk kontrolünden geçirilen hayvanlar, Lüleburgaz'daki Türkgeldi Çiftliði'nde satýþa sunulacak. Ýthal kurbanlýklarýn seçilmesinde büyük özen gösteriliyor. Hayvanlar veteriner hekimi kontrolünden geçirilerek kurbanlýk vasfý taþýyýp taþýmadýðý kontrol ediliyor.
ASIL MERAK KONUSU ÝSE FÝYATLAR
Ulubaþ, fiyat konusu ile ilgili olarak da, "Gemiden inerken fiyatý, canlý kilogramý 10 TL artý KDV. Zaten geçen sene de serbest piyasada kurbanlýklarýn fiyatý 12 TL idi. Bu sene de böyle olacaðýný tahmin ediyorum." dedi. 450-500 kilogramlýk bir büyükbaþ kurbanlýðýn fiyatý 4 bin 500-5 bin lira olacaðýný dile getiren Ulubaþ, bu sene hem Trakya'da hem Anadolu'da kurbanlýk sýkýntýsý olmayacaðýný söyledi.

 
 

Kaynak: beyendik

Bu haber 321 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ
Bu haber 652 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR