Bugun...
Mecidiye Sahili sakinleri hukuksal mücadele verecek
Tarih: 12-05-2015 06:41:00 + - 
Mecidiye Sahili sakinleri hukuksal mücadele verecek
 
 

Mecidiye Sahili’nde, Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından “Toprak Kanunu’na Muhalefet” suçundan başlatılan bazı konteynırların tespiti üzerine, geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi.

Mecidiye Sahili’nde bulunan Serhat Güneş’e ait Zeynep Kafe’de başlayan toplantıya, Mecidiye Belediye Başkanı Recep Çınar ile yaklaşık 100 baraka sahibi katıldı.

Recep Çınar, sorunun yıllardan beri yaşanan ve artık kangren haline gelmiş bir konu olduğunu belirterek, “Son günlerde Mecidiye Sahili’nde, Edirne İl Alay Komutanlığı’nın gönderdiği çevre jandarma timleri tarafından sahip olduğunuz baraka ve konteynır tipi yapılarınıza tutanaklar tutuldu. Bunun gerekçesi 2005 yılında çıkan 2503 Sayılı Toprak Koruma Kanunu gereği olduğu söylendi. Ancak yaptığımız görüşmelerde bu tutanaklar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne gitmeseydi, bu kanunun uygulamasının burada yapılmayacağını öğrendik. Birileri, buradaki yapılaşmayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bildirdi ve onlarda yasa gereği görevlerini yapmak zorunda kaldılar.” dedi.

BURASI KONUT ALANI MIDIR, TARIM ALANI MI?

Mecidiye Sahili’nde yapılaşmanın 1978 yılında başladığını ifade eden Çınar, şunları söyledi: “Bu yapılaşmalara İl İmar Müdürlüğü tarafından zabıt tutulmuş. Bu zabıtlar affedilmiş ve buradaki yapılara ruhsat verilmiş. Yine 1983 yılında Keşan Belediyesi Mecidiye Sahili’ni, mücavir saha ilan etmiş. Bu da imara açılacak konut alanı bulunması demek. Gelen yetkililer bize soruyor; ‘Burası konut alanı mı, tarım alanı mı?’ Bende onlara sizlere söylediklerimi aktarıyorum. Daha sonra özel parsalizasyonlar yapılmış. Bunu tapu kadastro ve ilgili makamlar onaylamış. Halen mevcut arsalar. Bende onlara soruyorum; burası konut alanı mıdır, tarım alanı mı? Burası konut alanı olmuş, ruhsatlı konutlar yapılmış. Ancak daha sonra Genel Kurmay Başkanlığı’nın itirazları üzerine konu Milli Savunma Bakanlığı’na götürülmüş. Milli Savunma Bakanlığı da, konuyu Bakanlar Kurulu’na taşımış ve 1995 yılında burası Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 ve 2’nci Derece Kara Askeri Yasak Bölgesi ilan edilmiş. Gerekçe ise NATO çıkarmaları. Mal müdürlüğünle yazışmalar yaptık. Bu alanın ne olduğunu sorduk. Onlarda bize 765 ve 766 parsellerin Milli Savunma Bakanlığı’na tatbikat alanı, 768 nolu parselinde askeriyeye eğitim ve dinlenme tesisi alanı olarak tahsis edildiğini söyledi. Bu tahsisin süresi ne kadar bilmiyoruz ama 2000 yılından beri burada fiili tatbikatlar yok.”

Recep Çınar, Mecidiye Sahili’nin yine Bakanlar Kurulu kararıyla 1 ve 2’nci Derece Kara Askeri Yasak Bölgesi olmaktan çıkarılması gerektiğini dile getirerek, “Bu gün, bazı arsaların tapusu tarla vasfında olduğu için ‘Toprak Kanunu’na Muhalefet’ten üzerine koyduğunuz konteynırlar kaldırılmak isteniyor. Biz bu konteynırlar konulurken size kendi kafamıza göre izin vermedik. Bizden önceki yönetim zamanında askeriyeye portatif baraka izni yazılıyor. İzinde de diyor ki; ‘Söz konusu portatif baraka yapılmasında ilgili yönetmelik ve kanuna göre askeri bakımdan sakıncanın olmayacağı ilgili emir ile bildirilmiştir’ Bu izin doğrultusunda daha sonra Mecidiye Belediyesi bir meclis kararı almış ve şartları koymuş. Konteynır koyulacağı zaman bir sözleşme yapıyoruz, o yaptığımız sözleşme içerisinde de konteynırın en fazla 3x8 metre zemini olacağı ve aynı ebatta önünde gölgelik yapılabileceği yazıyor. Yani Mecidiye Belediyesi kendi başına konteynır alınıp, konulmasını söylememiş. Askeriyeden izin almış.” şeklinde konuştu.

GELİN BU YASAKLARI KALDIRALIM

Mecidiye Sahili’nde 700’e yakın yapının olduğunu kaydeden Çınar, şöyle devam etti: “Bu 700 yapıdan bir kısmı betonarme bina, bir kısmı da baraka. 237 adet bina, 289 adet baraka, 120 adet konteynır, 9 adet karavan mevcut. Bunlarda 3’er kişinin yaşadığını düşünecek olursak bu sayı 3 bini buluyor. Birde turizm sezonunda buraya tatile gelen insanları da sayarsak bu sayı 10 bini aşıyor. Şu anda burada bir yıkım kararı almak binlerce insanı etkileyecektir. Ben bir yetkili olarak diyorum ki, ilgili bakanlıklar, kurum amirleri bu işe ilgi gösterip, bir an önce bunun kamunun  yararına olacak şekilde düzeltilmeli. Bu insanlar mağdur edilemez. Bu insanlar yıllardır emlak vergisi ödüyor. Hepsi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, hepsi yasalara uyan insanlar. Mecidiye, Saros Körfezi’nin en güzel sahilidir. Mecidiye Sahili eğer bu yasaklardan kurtarılmaz, planlı, projeli bir imar alanına dönüştürülmezse sadece burada yaşayanlar değil bütün bölge zarar görür. Gelin bu yasakları kaldıralım, insanların rahat şekilde tatilini yapabileceği bir alana dönüştürelim.”

GÜLKAÇ: ÖLÇÜ NE, KISTAS NE, 
Bu haber 554 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR