Bugun...
Nevzat Meriç: Süt üreticisi yine mağdur edildi
Tarih: 22-10-2020 08:15:00 + -


Ulusal Süt Konseyi tarafından geçen hafta içerisinde yapılan toplantıda, süt fiyatları sabit bırakılırken; ekim, kasım ve aralık ayları için çiğ süt destek priminin 40 kuruş olarak uygulanmasına karar verildi.

Nevzat Meriç: Süt üreticisi yine mağdur edildi

 

Ulusal Süt Konseyi tarafından bu yıl süte zam yapılmadığını belirten Meriç“Üreticiler olarak, 1 yıldır sütün litresini 2,20 TL’den satıyorduk ve zam yapılmasını bekliyorduk. Ancak, herhangi bir zam yapılmadı ve üretici burada mağdur edildi. Bu şartlar altında hiçbir süt üreticisi hayvan bakamaz. Süt üreticisinin artık, dayanmaya gücü kalmadı. Üretici, hayvanını elinden çıkarmaya çalışıyor ama para yapmadığı için satamıyor.” dedi.

“40 kuruşluk destek üretici açısından yeterli değil”

“Süte zam yapılmadığı ama 40 kuruş destekleme oranı açıklandı. Açıklanan destek oranı, üretici açısından yeterli midir?” şeklindeki soruya cevap veren Nevzat Meriç, sözlerine şöyle devam etti: “Açıklanan 40 kuruşluk destek üretici açısından yeterli değildir. 40 kuruş değil; 100 kuruş destek verilse ne olacak? Destek verilecek ama bunların ne zaman ödeneceği belli değil. Destekler, üreticinin eline 6 ay ya da 1 yıl sonra geçiyor. Süt desteklemeleri bizlere peşin ödenmiyor. Desteklemeler her ay ödenmiş olsa en azından bizlere biraz desteği olacak.”

“Yaptığımız işin tümü zarar”

Meriç“Fiyat artışının yaşanmaması nedeniyle, süt üreticisinin zararı ne kadar olacak?” şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: “Girdi maliyetlerinde yaşanan artış göz önüne alındığında, yaptığımız işin tümü zarar olarak karşımıza çıkıyor. Üretici olarak, zararımız büyük. Üreticinin elinde hayvan varsa ve elinden çıkartamıyorsa, bir şekilde üretmeye devam etmek zorunda kalıyor. Biz, 2,75-3 TL arasında bir fiyatın oluşmasını bekliyorduk. Ama beklentimiz gerçekleşmedi. Üreticiler olarak, dayanmaya çalışıyoruz ama ne zamana kadar dayanabiliriz bilmiyorum.”

“Köylerdeki süt üreticileri, üretimden vazgeçiyor”

Nevzat Meriç, sözlerini şöyle tamamladı: “Süt üreticileri, bu gidişle yaptığı üretimi terk etmek zorunda kalacak. Keşan’ın birçok köyünde süt üreticiliği yapan arkadaşlarımız, üretimden vazgeçti. Örnek vermek gerekirse; Altıntaş Köyü’nde 110 üreticimiz varken, bu sayı 50’ye kadar düştü. Kısacası, bir çok köyümüzde benzer durumlar yaşanıyor. Köylerde nüfusun yaşlanması da, üretimden vazgeçilmesinde önemli bir etkendir.”

(Haber: Deniz ÇİL)
Kaynak: GÜNDEM SAROS

Bu haber 258 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR