Bugun...
Nuran Uslu, nüfusun azalmasını değerlendirdi
Tarih: 12-05-2015 16:25:00 + -


Nuran Uslu, nüfusun azalmasını değerlendirdi

Nuran Uslu, nüfusun azalmasını değerlendirdi
 

Beyendik Belediye Başkanı Nuran Uslu, TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından ADNKS (adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi)’ye göre açıklanan 2014 nüfus istatistiklerinde beldedeki nüfusun 2 bin 699’a düştüğünü belirterek, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BELDEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR RAKAM

2013 yılında belde nüfusunun 3 bin 172 kişi olduğunu ve 2014 yılında nüfusun 473 kişi azaldığını kaydeden Uslu, “Beyendik TOKİ konutlarında ikametler zaman zaman değişiyor ve beldeden gençler çalışmak için başka şehirlere gidiyor. Bu yüzden de nüfusumuzda 473 kişilik bir azalma var. Bu beldemiz için büyük bir rakam.” dedi.

HİZMETİ BENDEN ALAN VATANDAŞIN İKAMETİNİ DE BELDEYE ALMASI LAZIM

Beyendik TOKİ konutlarında ikamet eden ancak çocuğunun Keşan’da öğrenim görmesi nedeniyle ikametini Keşan’da gösterenlerin de bulunduğuna işaret eden Nuran Uslu, “Bu bir anlamda sahte adres beyanı anlamına geliyor. Bu konuda gerekli uyarıları zaman zaman yapıyoruz ama insanlar bizim bu uyarılarımızı kale almıyor. Hatta beldede oturup, hizmeti Beyendik Belediyesi’nden alan ancak ikametini Keşan’da gösterenlerle ilgili son yaptığımız çalışmada sularını keseceğimi söyledim ama bu da çok fazla etkili olmadı ve suyu kesemeyeceğimi söylediler. Hizmeti benden alan vatandaşın ikametini de beldeye alması lazım. Bunun yanında buradaki okullarda öğrenim gören öğrencilerin kaydı da Keşan’da görülüyor.” diye konuştu.

NÜFUSUN ARTMASINI BEKLERKEN TAM AKSİ OLDU

TOKİ konutlarında 456 konut bulunduğunu ve bin-bin 500’e yakın kişi yaşadığını aktaran Uslu, şöyle dedi: “Orada yaşayan birçok vatandaş kaydını beldeye alsa bizim nüfusumuz 3 bin 500’ü geçecek. Biz nüfusun artmasını beklerken tam aksi oldu. İnsanların kaydını beldeye alması için elimizden geleni yapıyoruz. Apartman girişlerine konuyla ilgili duyurular asıyoruz.”

30Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimler nedeniyle muhtar adaylarının çok olması nedeniyle yakın akrabalarının ikametlerini beldeye aldıranların da bulunduğunu söyleyen Nuran Uslu, “Nüfusun azalmasında bu da bir etkendir.” dedi.

OSB SADECE BELDEMİZ İÇİN DEĞİL BÖLGEMİZ İÇİN DE ÇOK YARARLI OLACAKTIR

Beldedeki genç nüfusun da sanayi olan bölgelere gittiğini söyleyen Uslu, şunları söyledi: “Gıda OSB (organize Sanayi Bölgesi) konusunda başlatılan çalışmaların biran önce olumlu yönde sonuçlanmasını istiyoruz. Çünkü OSB açıldığında beldeden başka şehirlere çalışmak için gidenler tekrar geri dönecek. OSB sadece beldemiz için değil bölgemiz için de çok yararlı olacaktır.”

BÖLGEYE GELMEK İSTEYEN YATIRIMCILAR İÇİN İMARA AÇMAK İSTEDİĞİMİZ YERLER VAR

Beldeye de birçok yatırımcının gelmek istediğini ancak imarla ilgili yaşadıkları sıkıntılar bulunduğunu dile getiren Nuran Uslu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bölgeye gelmek isteyen yatırımcılar için imara açmak istediğimiz yerler var. diyorlar. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in yardımıyla imarla ilgili yaşadığımız sorun çözülmek üzere. Hem imar sorunu çözülmesi hem de OSB’nin bölgeye gelmesiyle dışarıya göç eden gençlerimiz de tekrar geri gelecek. Bölgemizde imkan yaratıldığında kimse dışarıda çalışmak istemez ve geri döner.”

 
 

Bu haber 446 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER
Bu haber 848 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR