Bugun...
Okan Gaytancıoğlu: TMO, üreticiyi rahatlatacak bir fiyat açıklamalıdır
Tarih: 16-06-2016 18:06:00 + -Okan Gaytancıoğlu: TMO, üreticiyi rahatlatacak bir fiyat açıklamalıdır

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; TMO’nun buğday alımlarına başladığını ancak, herhangi bir fiyatın açıklanmadığını belirterek, “TMO’nun üreticiyi rahatlatacak bir fiyat açıklaması gerekiyor.” dedi.
“TMO, SON YILLARDA İSTİKRARSIZ BİR ÇİZGİ SERGİLEMEYE DEVAM ETTİ”
AK Parti iktidarının yönettiği TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi)’nun son yıllarda istikrarsız bir çizgi sergilemeye devam ettiğini belirten Gaytancıoğlu, “Geçtiğimiz yıl, bizlerinde teşekkür ettiğimiz bir buğday alım politikası gerçekleştirdiler. Fiyatı açıkladılar ve ürünün kalitesine göre, piyasaya girerek, üreticilerde bir rahatlama oldu. Üreticilerde, ürününü verdiler ve parasını aldılar. Ürünün kalitesine göre de, fiyat ödendi. Daha sonra bunu çeltik ürününde yapamadılar ve çeltik üreticisini perişan ettiler. 
“TMO BİR MÜDAHALE KURUMUDUR”
“Piyasaların açılmasından 3 ay sonra, piyasaya girerek, iyi bir alım politikası izleyemediler. TMO, bir müdahale kurumudur. Bunun anlamı ise, piyasadaki ürünü kontrol eder ve belirli bir fiyatla alımı gerçekleştirir. TMO’nun piyasaları kontrol ettiğini ve yakından takip ettiğini biliyorum. Çünkü uzman bürokratları ve iyi eksperleri var.” dedi.
“TMO’NUN TAAHHÜTNAMEYLE ALIM YAPMASI NE DEMEKTİR?”
Okan Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Piyasada, şuanda fiyatlar oluşmadı. Ancak, son yıllarda Trakya’daki buğday fiyatları 70-80 kuruş arasında gezinmektedir. Maliyetler ise, sürekli yükselmektedir. Örnek vermek gerekirse, mazot fiyatı 10 yıl önce 1 lira iken; bugün 4 lira seviyelerindedir. Buğday fiyatı ise, 10 yıldan bu yana 70-80 kuruş aralığında geziniyor. Üreticiler, verimlerin iyi olduğunu dile getiriyor. Ancak, TMO’nun piyasaya girerek, belirli bir fiyat düzeyinde alım politikasını gerçekleştirmesi gerekiyor. TMO’nun taahhütnameyle alım yapması ne demektir? Şuanda, üretici ürününü verecek ancak fiyatta, parada ortada yok. Piyasada, istediği fiyata ürünü satar ve üretici gelir buradan alır yada bekler. Soruyorum: üreticinin borçları da, bekliyor mu? Üretici iyi bir ürün elde etmek için tüm yıl çalışıyor ve cebine de para girmesi gerekiyor. Kısacası, bunun karşılığının ödenmesi gerekir. TMO piyasada, neden istikrarsız bir tutum izliyor? Bizim anladığımız kadarıyla, TMO’nun alım yapacak parası yok. Eğer parası ve finansman imkanı olmuş olsa, belli bir fiyat düzeyinde piyasaya girerek, isteneni verebilir.”
“TMO, ÜRETİCİYİ RAHATLATACAK BİR FİYAT AÇIKLAMALI”
Üreticinin çok zor durumda olduğunun altını çizen Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Üretici geçmişte, süt paralarıyla günlük işlemlerini yapabiliyordu. Ancak, cumhuriyet tarihinde ilk defa yem fiyatları, süt fiyatlarını geçti. Kısacası tüm üreticilerimiz zor durumda. TMO’nun yaptığı alımlar ise, üreticiye yapılan bir iyilik değil; belirsizliktir. Belirsizlik ortamı çok kötüdür. TMO piyasaya giriyorsa, belirli bir fiyat açıklaması gerekirdi. TMO, üreticiyi rahatlatacak bir fiyat açıklamalıdır. Eğer fiyatta, üzerine çıkılırsa, TMO’da görevini yapmış olur.”
Bu haber 1517 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR