Bugun...
Ýpsala’ya 94 Bin 300 Avroluk alternatif tarým projesi
Tarih: 10-05-2015 04:35:00 + -


Bulgaristan’ýn Yanbol kentine baðlý Elhovo ilçesi iþ merkezi yöneticileri, Ýpsala’da Alternatif Tarým Geliþtirme Projesi kapsamýnda Ýpsala’da görüþmelerde bulundul

Bulgaristan’ýn Yanbol kentine baðlý Elhovo ilçesi iþ merkezi yöneticileri, Ýpsala’da Alternatif Tarým Geliþtirme Projesi kapsamýnda Ýpsala’da görüþmelerde bulundu.

Dün saat 10.00 sýralarýnda Ýpsala Kaymakamý Mehmet Ali Gürbüz’ü, makamýnda ziyaret eden Proje Koordinatörü Ivan Ivanov öncülüðündeki Bulgar heyeti, Ýpsala’da alternatif tarým konusunda görüþ alýþveriþinde bulundu.

Ýpsala Kaymakamlýðý Çeltik Komisyonu ile ortaklaþa gerçekleþtirecekleri "Alternatif Tarým Geliþtirme" AB Projesi kapsamýnda Ýpsala Kaymakamý Mehmet Ali Gürbüz ile Ýpsala Ziraat Odasý Baþkaný Hüseyin Darcan'ý ziyaret etti.

Ziyaretten duyduðu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Gürbüz, Ýpsala'nýn Türkiye'nin pirinç deposu olduðunu belirtti. 
Tek bir ürüne baðlanmanýn riski arttýrdýðýný ifade eden Gürbüz, "Alternatif tarýmýn geliþtirilmesi için bu projeyi yapýyoruz. Mesela çeltiðe alternatif olarak pamuk ve seracýlýk düþünülüyor. Bu proje çalýþmasýnýn baþarýyla geçmesini dilerim" dedi. 
Proje Koordinatörü Ivan Ivanov da Elhova Ýþ Merkezi olarak, alternatif tarým üzerine özellikle saðlýk sektörüne yönelik ürün yetiþtirmek istediklerini ifade etti. 
Bufola yetiþtiriciliði de yapmak istediklerini anlatan Ivanov, Ýpsala Ziraat Odasý'nýn projelerine çok katkýlarý olacaðýna inandýklarýný vurguladý. 
Ýpsala Proje Koordinatörü Burcu Ören ise 1 Temmuz 2011 tarihinde baþlayan ve bir yýlda tamamlanacak projenin, 94 bin 300 avro bütçeye sahip olduðunu, bu proje sonunda iki sýnýr kentinde var olan tarým modelinin ortaya konulacaðýný ifade etti. Ören”Bundan sonra ise tarým ve hayvancýlýk konularýnda alternatif neler yapýlacaðýný araþtýracaðýz” dedi. 

 
 

Kaynak: Ayhan Gülver

Bu haber 298 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ

 
 Bu haber 537 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR