Bugun...
Salih Arslan: AK Parti'nin temayül yoklaması antidemokratik
Tarih: 12-05-2015 16:28:00 Güncelleme: 01-07-2015 13:38:00 + -


AK Parti Keşan İlçe Kurucu Başkanı Salih Arslan,AK Parti Keşan İlçe Kurucu Başkanı Salih Arslan, temayül yoklamasına katılım son derece düşük oldu.

Salih Arslan: AK Parti'nin temayül yoklaması antidemokratik
 

AK Parti Keşan İlçe Kurucu Başkanı Salih Arslan, dün yaptığı açıklamada; hafta sonu Edirne’de yapılan temayül yoklamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Sandıkların Ankara’da açılması anti demokratik bir uygulamadır”

Temayül yoklamasının, aday belirlenme kriterlerinden biri olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Arslan, şunları söyledi: “Temayül yoklaması aday belirlemede çok fazla bir etkisi yok. Bu dönem temayülün daha etkili olacağını düşündük ancak, bu konuda yanıldığımızı gördük. Çünkü parti yöneticilerimiz, temayül yoklamasının sonuçlarını açıklamayacaklarını dile getirdi. Sonuçların kamuoyuna açıklanmayacak olması da, sıkıntı ve endişe verici bir durumdur. Temayülde oy kullanan partililer, destekledikleri aday adayının ne kadar oy aldığını öğrenemeyecek. Aday adayları da, aldıkları oy oranını bilemeyecek. Aday adayları, kaç oy aldığını bilmeli ve kendini bu konuda değerlendirmesi gerekiyor. Sandıkların Edirne’de değil; Ankara’da açılacak olması anti demokratik bir uygulamadır. Bu uygulama parti tüzüğüyle uyuşmamaktadır. Genel Merkez, hangi aday adayının kaç oy aldığını açıklaması gerekiyor.”

“Müezzinoğlu Edirne’den aday gösterilirse, 2011'den az oy alırız”

Salih Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Partimizde; temayüle girmeyen Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, eski milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak ve eski İl Başkanı Avukat Müjdat Kahve, kontenjan adaylarıdır. Bunlardan biri olan Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul 3. bölgeden milletvekili adaylık başvurusunu yaptığını görüyoruz. Partide görev yapan yöneticiler, kontenjan adayları konusunda net bir bilgiye sahip değiller. Müezzinoğlu, İstanbul milletvekili adayı gösterilmediği takdirde son tercihi olan Edirne’den aday gösterilme durumu var. Müezzinoğlu, son çare olarak Edirne’den gösterilebilir. Bu da, Müezzinoğlu’nun partide eski gücünün olmadığını göstermektedir.

2011 genel seçimlerinde yapılan ‘ithal aday’ uygulamasının, bu seçimlerde olmamasını diliyorum. Geçen dönem milletvekili olarak gösterilen Müezzinoğlu, ithal bir adaydır. 3 milletvekili sayısına sahip bir il’de ithal adayın yeniden gösterilecek olması siyasi cinayettir. Çünkü bölge halkı, kendi adaylarını mecliste görmek istiyor. Onlara ulaşma şansları daha fazla oluyor. Dolayısıyla, Müezzinoğlu’nun bu dönem Edirne’den aday gösterilmemesi gerekiyor. Eğer Müezzinoğlu Edirne’den aday gösterilirse, 2011 seçimlerinde alınan oy oranının altında bir oy alırız. Çünkü halkımız, Bakanı’na ulaşamadı ve yeterince sorunlarını iletme fırsatı olmadı. İthal değil; bölgeden birinin aday gösterilmesi gerekiyor.”

“Temayül yoklaması son derece düşük oldu”

Temayül yoklamasına bin 246 kişiden, 774 kişi katıldığına dikkat çeken Arslan, şöyle konuştu: “Temayüle partililerimizin katılımının az olması bizleri üzdü. Bunun yanı sıra; aday adayı başvuruları da, düşük kaldı. Sayıların düşük kalmasının nedenlerinden biri de, Bakanın Edirne’den aday gösterilecek olmasıdır. Elbette ki, kontenjan adaylarının olması da bunda etkili oldu. Temayül yoklaması sonuçları çok fazla dikkate alınmadığından dolayı da, katılım son derece düşük oldu.”  

“Önemli olan şahsın başarısı değil; partinin başarısıdır”

“Bu dönem milletvekili aday adayı olmadınız. Aday adayı olmamanızın nedenleri nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Salih Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Parti yöneticileriyle, aday adaylığım konusunda görüşmelerde bulundum. Ancak, beklediğim olumlu tepkileri almadığım için bu dönem başvuruda bulunmadım. Burada, benim başvuruda bulunup-bulunmamam çok önemli değil. Önemli olan şahsın başarısı değil; partinin başarısıdır. Aday adayı olan arkadaşlarımıza çalışmalarında başarı diliyorum. Bizde partimizin başarısı için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

 
 

Kaynak: GÜNDEM GAZETESİ

Bu haber 223 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.Bu haber 1264 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR