Bugun...
Seçmenlere ceza şoku
Tarih: 12-05-2015 14:51:00 + -


30 Mart Yerel Seçimlerinde dışarıdan oy kullanmaya geldikleri iddia edilen seçmenlere ceza şoku...

 
 
Seçmenlere ceza şoku
 
 

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimleri’nde Beyendik Beldesi’ne oturmadığı iddia edilen ve yaklaşık 300 seçmene İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından para cezası kesildi.

Beyendik’te oturmadığı ve CHP(Cumhuriyet Halk Partisi) adayı Muhammet Örnek ve AK Parti Beyendik Belediye Başkan adayı Nuran Uslu tarafından kayıt ettirildiği iddia edilen seçmenler ile ilgili yapılan itirazlar Ocak ayında İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından karara bağlanmış, seçmenlerin Beyendikli olması ve 2009 ve 2011 yıllarında yapılan seçimler göze alınmış ayrıca Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı seçim döneminde yaptığı denetimlerde“Belirtilen kişi bu evde oturmuyor” yönünde tuttuğu tutanak yetersiz bulunarak itirazlar kesin olarak reddedilmişti.

Konuyla ilgili olarak MHP(Milliyetçi Hareket Partisi) Beyendik Belde Başkanlığı’nın suç duyurusunda bulunması üzerine Keşan Cumhuriyet Başsavcılığı Nüfus Kanunun 66. maddesine göre yapılan şikayeti Keşan İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gönderildi.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine Keşan İlçe Nüfus Müdürlüğü ise 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde Beyendik Beldesi’nde kayıt ettirilen ve oy kullanan yaklaşık 300 seçmene 850 TL idari para cezası uygulandı.

 İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün ise cezai işlem uygularken İlçe Jandarma Komutanlığı’nın “Belirtilen kişi bu evde oturmuyor” yönünde tuttuğu tutanağı göz önüne aldığı iddia edildi.

Cezai işlem uygulanan yaklaşık 300 kişinin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 15 gün içerisinde itiraz edebileceği dile getirildi.

Ayrıca, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri 
Bu haber 558 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR