Bugun...
Sınavda ‘Tayyip Ç.’ kelimesine soruşturma
Tarih: 12-05-2015 13:28:00 + -içerisinde ‘Tayyip Ç.’ kelimesinin bulunması dolayısıyla hakkındaki şikayet üzerine açılan soruşturma neticesinde Edirne merkeze alındı.

 

Sınavda ‘Tayyip Ç.’ kelimesine soruşturma
 
 

Trakya Üniversitesi (TÜ) Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İngilizce Okutmanı Gökcan Tazeler, geçtiğimiz yaz gerçekleştirilen bütünleme sınavlarında öğrencilerine yönelttiği bazı soruların içerisinde ‘Tayyip Ç.’ kelimesinin bulunması dolayısıyla hakkındaki şikayet üzerine açılan soruşturma neticesinde Edirne merkeze alındı.
Öte yandan yüksekokul sekreteri Çetin Topçu’nun soruşturma evraklarını okulun öğrenci temsilcilerine göstererek, bunu sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla çevreye yaymalarını istediği ve Okutman Gökcan Tazeler’i ‘Gezi Parkı’ eylemlerine destek vermekle suçladığı iddia edildi.
TÜ Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İngilizce Okutmanı 28 yaşındaki Gökcan Tazeler, 20 Ekim 2011 tarihinden bu yana görevine devam etmekte olduğunu ifade ederek, “Hakkımda 16 Aralık 2013’te çıkan yeni bir görevlendirmeyle Rektör bey beni apar topar, gerekçe ve mazeret göstermeden Edirne merkeze görevlendirdi. Yıl içerisinde görevlendirildiğim için öğrencilerim mağdur olmuştur. 2 haftadır ders işleyememektedirler ve yerime resmi olarak atanan hoca yoktur. Bana da herhangi bir meyil izni verilmediği, eşim ve işi burada olduğu için bende mağdur duruma düştüm.” dedi.

Merkeze alınması ile sonuçlanan soruşturmayla ilgili bilgi veren Tazeler, şunları söyledi: “Geçen yıl sorduğum sorulardan dolayı bir öğrenci beni BİMER’e şikayet ediyor, Gezi Parkı ile beni iliştiriyor. Hiçbir bağlantım olmamasına rağmen, sorularımla hiçbir alakası olmamasına rağmen, öğrencinin şikayeti üzerine sınav sorularımla ilgili inceleme başlatıldı. Sorularım İngilizce olarak başlıklar halinde, ‘Atatürk kimdir?’, ‘Türk genci olarak görevleriniz nelerdir?’ diğer bir soru ise ‘Milli marşlar ne anlama gelir?’ idi. Bir diğer soruda ise ‘Tayyip Ç.’yi kullandım. Bu liseden arkadaşım Tayip Çaldır’dı. Öğrenci bunun Recep Tayip Erdoğan olduğunu iddia ederek, beni ‘Gezi Parkı’yla ilişkilendirerek, inceleme başlattırmıştı. Bu inceleme aylar sonra yeni müdür tarafından tekrar inceleme yapıldı. Yine aynı sorular soruldu ve aynı şekilde cevaplandırdım. İnceleme sonucunda hakkımda soruşturma açıldığını 12 Aralık’ta öğrendim. 19 Aralık 2013 tarihinde saat 10.00’da Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Uğur Taşkın tarafından soruşturulmak üzere odasına çağrıldım.”

Gökcan Tazeler, soruşturmanın yazılı olarak yapıldığını dile getirerek, “Bana, ‘Atatürk kimdir, milli marşlar ne anlama gelir, Türk genci olarak görevleriniz nedir?’ diye soruldu. Bana, bu ilk 3 sorunun siyasi amaç güttüğü söylenerek, ‘Öğrenciler arasında ırkçılık, ayrımcılık yaptığının farkında değil misiniz?’ diye soruldu. Bu soruları sormanın ben ayrımcılık olduğunu bilmiyordum, böyle bir şeyde varsa zaten pes diyorum. Çünkü bu okulda, Trakya Üniversitesi’nde ve bütün üniversitelerde ilkokuldan itibaren Türkiye Cumhuriyeti ve inkılap tarihi dersleri var. ‘Ben suç işliyorsam, sizde suç işliyorsunuz’ diye cevap verdim. Bu soruların hiçbir siyasi amaç gütmediğini belirterek, soruları cevaplandırdım. Bir diğer soruda ‘Tayyip Ç. ile kimi kast etiniz?’ idi. Tayyip Ç.’nin liseden arkadaşım olduğunu ve onunla ilişkilendirdiğimi yazdım. Soruşturma neticesinde ise Edirne merkeze alındım.” şeklinde konuştu.

Sosyal paylaşım sitelerinde öğrenciler tarafından kendisiyle ilgili bazı yazıların olduğunu öğrendiğini kaydeden Tazeler, şunları kayıt düştü: “Öğrencilerden şöyle bir paylaşım yapıldığını gördüm; ‘İki öğrenci temsilcisi sosyal medyada ve internette şu açıklamaları yapmış, ‘Yüksekokul sekreterliğinden alınan bilgiye göre, okulumuz İngilizce okutmanı Gökcan Tazeler ‘Gezi Parkı’yla ilgili sorular sorduğu için soruşturma geçirmiş, merkeze alınmıştır. Bu açıklamayı yüksekokul sekreterliği yapmıştır. Bilginize’ diyerek, karalama kampanyası başlatılmıştır. Benim soruşturmam 19 Aralık’ta başlamış ve devam etmektedir, gizli tutulması gerekir. Benim görevlendirme tarihim 16 Aralık yani soruşturmayla ilgili herhangi bir bağlantısı yok. Ama yüksekokul sekreteri Çetin Topçu, haddi ve yetkisi olmadığı halde öğrenci temsilcileri arayıp, yanına çağırarak sırf beni karalama amaçlı yapmıştır.”
Gökcan Tazeler, konuyu Çetin Topçu ile görüşmek üzere yanına gittiğini belirterek, “Çetin Topçu’ya bununla alakalı bilgisi olup-olmadığını sordum. Ben öğrencilere bir şey demedim, yanlış anlamışlar, ben onlara sadece evraklarınızı gösterdim.’ dedi. Ne evrağı olduğunu sorduğumda, soruşturma evraklarım olduğunu söyledi. Bana, ‘Öğrenciler yanlış anlamıştır, sizden özür dilesinler’ dedi. Daha sonra müdür yardımcımız Süleyman hocanın yanına gittim. Süleyman hocaya durumu izah ettim. Çetin beyin yanlış yaptığını, uyarılması gerektiğini söylediğimde, ‘Lütfen bizi muhatap etmeyin, bu senle onun arasında, git kendin konuş.’ dedi. Daha sonra okul müdürü Uğur hocanın yanına gittim ve aynılarını söyledim. Çetin Topçu’nun soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğini, öğrenci temsilcilerini yanına çağırarak yetkisi olmadığı halde hakkımda bilgiler paylaşıp, beni karalamaya çalışmıştır. Kendisini uyarmasını talep ettim. Uğur hocanın verdiği cevap; ‘Onun adına özür dilerim, kusura bakmayın.’ Daha sonra odadan çıktım ve bir dilekçe hazırladım. Dilekçede şunlar yazıyordu; ‘19 Aralık, saat 10.00’da tarafıma yöneltilen soruşturmanın nedeni, soruşturma soruları ve verdiğim savunmanın birer nüshasının tarafıma tebliğ edilmesini arz ederim.’ Çünkü bunu avukatıma da verecektim. Daha sonra ben bu evrakları sekreterliğin masasının üstüne bıraktım. Aradan 2 sat geçtikten sonra aradığımda bana Çetin beyin dil
Bu haber 630 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR