Bugun...
Sürücü adaylarından araçların teknik özellikleri hakkında bilgi istenecek
Tarih: 18-01-2016 23:24:00 + -Sürücü adaylarından araçların teknik özellikleri hakkında bilgi istenecek

 

Teorik ve Uygulama Öğretmeni Ender Arda, ehliyet ile ilgili yapılan yeni düzenlemeyi hatırlatırken, buna göre, yeni yılda ilk defa ehliyet alacak sürücü adaylarından, direksiyon sınavlarında, kullandıkları aracın teknik özellikleri hakkında bilgi aranacağını söyledi.

Arda, Milli Eğitim Bakanlığı’nca getirilen yeni düzenlemeye göre, ilk defa ehliyet alacak sürücü adaylarından, direksiyon sınavında, kullandıkları aracın teknik özelliklerini yeteri kadar bilmeyen sürücü adaylarının başarısız sayılacağını kaydetti. Sürücü adaylarının sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, aracın kaputunu açarak motor yağının, soğutma suyunun, ayrıca bagajdaki stepne ve krikonun yerini göstermesi, hatta lastiklerin havasına bakması zorunlu olacağına dikkat çeken Ender Arda, “Sınav sırasında adaylardan ani fren yapmaları istenecek. Yeni dönemde adayların en çok zorlandığı geri geri iki duba arasına park etme kuralı da geçerli olacak. Yeni yılla direksiyon sınavlarının süresi, 30 dakikadan 35 dakikaya çıkarıldı. Sınava eklenen ilk 5 dakikalık sürede, adayların araç bilgisinin sorgulanacak.” dedi.

“14 sorudan 5'ine hatalı yanıt verenin sınavına son verilecek”

Sınava eklenen bu 5 dakikalık süre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin direksiyon sınavlarında olduğu gibi, sürücü adayının heyecanını gidermek ve aracı tanıması için sorular sorulacağını belirten Arda“Yeni düzenlemeyle direksiyon sınavlarına başlar başlamaz araç bilgisini sorgulamaya ilişkin 14 sorudan 5'ine hatalı yanıt verenin sınavına son verilecek. Yeni olan bu uygulamanın, sürücü adayları açısından faydalı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.
Bu haber 1108 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR