Bugun...
Süt üreticileri, 2012'de fiyatlarýn yükselmesini bekliyor
Tarih: 10-05-2015 04:40:00 + -


Keþan Süt Üreticileri Birliði Baþkaný Nevzat Meriç, dün yaptýðý açýklamada, 2011 yýlýnda süt piyasasýnda yaþanan geliþmeleri ve üreticilerin 2012 yýlýndan beklentilerini aktardý

  • Süt üreticilerinin 2011’deki süt fiyatlarýndan memnun olmadýðýný belirten Nevzat Meriç, “üyelerimiz para kazanamýyor. Fiyatlarýn yükselmesini bekliyoruz. Yem masrafýný karþýlayamadýklarýndan dolayý hayvanlarý satanlar oluyor.” dedi.

Keþan Süt Üreticileri Birliði Baþkaný Nevzat Meriç, dün yaptýðý açýklamada, 2011 yýlýnda süt piyasasýnda yaþanan geliþmeleri ve üreticilerin 2012 yýlýndan beklentilerini aktardý.

SÜT ÜRETÝCÝLERÝ 2011’DEKÝ FÝYATLARDAN MEMNUN DEÐÝL

Üreticinin 2011 yýlýndaki süt fiyatlarýndan memnun olmadýðýný belirten Meriç“Üreticinin memnun olmasý için para kazanmasý gerekiyor ama üyelerimiz para kazanamýyor. Fiyatlarýn yükselmesini bekliyoruz. Ancak bazý þeyler sadece bizim istememizle olmuyor. Yem fiyatlarý yükseliyor ancak süt fiyatlarý ayný oranda yükselmiyor. Üretici memnun olmadýðý zaman biz de yönetim olarak memnun olmuyoruz. Üreticinin sütten para kazanamamasý hayvan sayýsýnýn düþmesine de neden oluyor. Ýnsanlar para kazanamadýklarýndan dolayý hayvanlarýný satýyor. Hayvan satýlýnca süt üretiminde de düþüþler yaþanýyor. Yem masrafýný karþýlayamadýklarýndan dolayý hayvanlarý satanlar oluyor. Biz üreticinin emeðinin karþýlýðýný almasýný istiyoruz.” dedi.  

SÜT ÜRETÝCÝSÝ 2012’DE FÝYATLARIN YÜKSELMESÝNÝ BEKLÝYOR

Nevzat Meriç, 2012 yýlýnda neler yaþanacaðýna dair net fikrinin olmadýðýný ifade ederek, sözlerini þu þekilde tamamladý: “Üreticilerin 2012 yýlýndan beklentisi süt fiyatlarýnýn yükselmesi. Ancak bu ne bizim ne de üreticinin elinde olan bir þey. Fiyatlarýn yükselmesi piyasalara baðlý olan bir þey. Firmalar sütü almýþ; peynir, yoðurt gibi ürünler yapmýþ ama satamadýktan sonra fiyatlar nasýl yükselir? Üretilen malýn tüketilmesi lazým ki süte talep olsun fiyatlar yükselsin. Süte þuanda yapýlan destekler var ama yeterli deðil. 2012’de bu desteklerin artmasýný istiyoruz. Ýnþallah 2012 üreticilerimiz için hayýrlý olur.”  

 

 
 

Kaynak: Ayhan Gülver

Bu haber 400 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ

 
 Bu haber 490 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR