Bugun...
Tarih: 24-06-2012 17:47:13
Tarih: 10-05-2015 06:21:00 + -


Beðendik’te buðday hasadý baþladý

Beðendik’te buðday hasadý baþladý.

Üreticinin aylar boyunca verdiði emeðin karþýlýný alacaðý hasat zamaný geldi. Hamdi Kayalý, Saim Bilici ve Ferhat Baðcý biçerdöverleriyle günün ilk saatlerinden gece yarýlarýna kadar biçim iþini sürdürüyor.

Beldedeki biçerdöverler araziye çýkarken üretici ise bu yýl da buðday fiyatlarýnýn düþük olduðundan yakýnýyor.

Son yýllarda girdi fiyatlarýnýn çok yükseldiðini buna karþýlýk buðday fiyatlarýnda ayný oranda bir artýþ yaþanmadýðýný belirten üretici fiyatlarýn bu yýl da düþük olmasýndan þikayetçi.

 

Keþan Ticaret Borsasý’nda yýlýn ilk buðdayý, taban fiyat olarak kilogram baþýna açýklanan 66,5 kuruþun altýnda, 60 kuruþtan satýldý.

26 Haziran günü gerçekleþtirilen açýk artýrmaya; Keþan Ticaret Borsasý Baþkaný Ender Maðden, Gýda Tarým ve Hayvancýlýk Ýlçe Müdürü Gökhan Kýyým, 285 Sayýlý Keþan Yaðlý Tohumlar Tarým Satýþ Kooperatifi Müdürü Mehmet Ali Baþak, zahireciler ve tarýmla ilgili kuruluþlarýn temsilcileri katýldý.

Maðden, satýþ öncesi buðday alým sezonunun baþladýðýný belirterek, tüm üreticilere bereketli bir yýl diledi. Daha sonra açýk arttýrmaya geçildi.

Borsa’ya ilk gelen, Bahçeköy’lü üretici Murat Kýlýç’ýn ürünü, 58 kuruþtan açýk arttýrmaya sunuldu. Yapýlan artýrmalar sonucunda Kýlýç’ýn 2 ton buðdayý, 60 kuruþtan Erman Tarým Ürünleri'ne satýldý. Siðilli Köyü üreticilerinden Rafi Talçýn'ýn 2 ton buðdayý ise fiyat artýran olmayýnca, 62 kuruþtan Keþan Yem’e satýldý. Ýzzetiye Köyü’nden Ahmet Küçükavcu’nun 4 ton ürününü de 61 kuruþtan, Keþan Yem aldý. Satýmlarýn ardýndan, Keþan Ticaret Borsasý Baþkaný Ender Maðden tarafýndan üreticilere plaket ve 50 litre mazot hediye edildi.

 
 

Kaynak: Ayhan Gülver

Bu haber 429 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ
Bu haber 724 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR