Bugun...
TOKÝ'den 'örnek köy' projesi; BEYENDÝK 2. ETAP OLABÝLÝR MÝ
Tarih: 10-05-2015 04:17:00 + -


Çevre ve Þehircilik Bakanlýðý, yöresel mimarinin özelliklerini yansýtan konutlarý teþvik etmek amacýyla örnek konutlar inþa edileceðini bildirdi.

Çevre ve Þehircilik Bakanlýðý'nýn, yöresel mimarinin özelliklerini yansýtan konutlarý teþvik etmek amacýyla bütün köyleri kapsayan '81 ilde 81 örnek köy' projesiyle depreme dayanýklý, yöresel doku ve mimariye uygun, günümüz ihtiyaçlarýna cevap verebilen örnek konutlar inþa edeceði bildirildi.

Bakanlýktan yapýlan yazýlý açýklamaya göre, bakanlýk, köylerde yöresel mimari geleneðini canlandýrarak saðlýklý, modern ve afete dayanýklý konut projeleri ürettiyor.  Bakanlýðýn 2008 yýlýnda Kayseri;de, 2010 yýlýnda da Balýkesir;de, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile ''Kýrsal Alanlarda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklere Uygun Yapýlaþmanýn Yaygýnlaþtýrýlmasý'' projesi tamamlandý.

Bu kapsamda Hatay, Malatya, Trabzon, Afyon, Erzincan ve Kahramanmaraþ illerinde de çalýþmalara baþlandý.

Açýklamada, þu bilgilere de yer verildi:

''Söz konusu iller için kullanýcý ihtiyaçlarýna cevap verebilen, saðlýklý, güvenli ve yöresel mimariye uygun projeler üretilerek, Ýl Müdürlükleri ve Ýl Özel Ýdareleri aracýlýðýyla ücretsiz olarak köyde yaþayan vatandaþlara verilecek ve proje maliyetleri devlet desteðiyle karþýlanacak. Projenin, 2012 yýlýnda Türkiye genelinde tamamlanmasý hedefleniyor.

Projenin daha geniþ çevrelere duyurulmasý, kýrsal alanda yaþayanlarda, fiziki çevreleri ve yöresel dokunun sürdürülebilirliðinin saðlanmasý konusunda bilinç oluþturulmasý, bu çerçevede halkýn yöre mimarisi, doðasý ve özgün deðerleri hakkýnda bilgilendirilmeleri amacýyla 02 Aralýk 2011 tarihinde Balýkesir;de sunum, tanýtým ve bilgilendirme toplantýsý gerçekleþtirildi. 

 
 

Kaynak: AKSAM GAZETES?

Bu haber 283 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ - TARIM HABERLERİ

 
 Bu haber 497 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR