Bugun...
Turan Şallı: Bizim Romanların görüntüsü belli; yoksulluk, dışlanma, ötekileştirme
Tarih: 01-07-2015 11:08:00 + -Turan Şallı: Bizim Romanların görüntüsü belli; yoksulluk, dışlanma, ötekileştirme

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, dün yaptığı “Çingene/Roman Sektörü” başlıklı yazılı açıklamada; yoksulluğun, sosyal dışlanmanın, ötekileştirmenin Çingene/Romanların kaderi olduğunu belirtti.
   Söz konusu sorunları aşma anlamında Avrupa Birliği sosyal içerme olarak tanımlanan yoksulluk riski ile karşılaşanların ekonomik ve sosyal hayata katılmaları ve normal sayılabilecek bir yaşam standardına kavuşmaları için uygulanan politikalar süreci içine Türkiye’de yaşayan Romanları da dahil ettiğini kaydeden Şallı, “Avrupa Birliği ve diğer fon kuruluşları bu amaçla Türkiye ve diğer ülkelerde bulunan çok sayıda Roman sivil toplum örgütlerine proje desteği altında fon sağladığını görmekteyiz. Sıradan bir Roman vatandaşın yaşamında değişim olmadığı kadar konut, istihdam, kentsel dönüşüm sorunları yerinde saymaktadır. 
   Dezavantajlı gruplar içine dahil edilen Romanlar için sorun çözme adına vakıf, dernek hatta üniversitelerin öğretim görevlileri kurmuş oldukları ekip çalışmasıyla proje yürütmeye çalışmaktadır. İşin gerçek yüzü paradır. Romanların sorunlarını çözme niyeti çok uzaktır. Geldiğimiz noktada Çingene/Roman sektörü oluştu. Açık net olarak, bazı Roman dernekleri de Romanların sırtından geçinmenin yolunu buldular.” dedi.
   Birilerinin kullanımına hep açık olduklarını, siyasilerin kendilerini siyaseten kullandığını, bazı Roman derneklerinin sırtlarından geçinir olduğunu, son olarak da proje bazında kullanılmaya başlanıldıklarını vurgulayan Turan Şallı, şunları dile getirdi: “Çöpten kurtulan mı oldu? İşi olmayanın işi mi oldu? Çadırı olan çadırdan mı kurtuldu? Projeler ne işe yarar? diye baktığımızda bir hiçtir. Kimse alınmasın ama gerçek şudur: Projenin içinde olanlar faydalanıyor, normal Roman vatandaşa yansıması olmuyor.
Devletin ilgili kurumları da proje yürütüyor. Özellikle sosyal sorumluluk projeleri... Hepsinin içi boş. Sadece görüntü olsun.
   Bizim Romanların görüntüsü belli: Yoksulluk, dışlanma, ötekileştirme. ‘Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlaşmış’ diye bir atasözü vardır. Ben yine söyleyeyim: Çingeneler esmerdi. Roman olduk yüzümüz beyazladı. Eskiden üç göbek atardık. Şimdi altı göbek atıyoruz. Daha ne olsun…”
Kaynak: VOLKAN GAZETESİ

Bu haber 1918 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR