Bugun...
Vali Şahin'den Keşan'a hızlı tren müjdesi
Tarih: 18-03-2015 12:59:00 + -Vali Şahin'den Keşan'a hızlı tren müjdesi

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, dün Keşan’a gelerek bir dizi ziyarette bulunurken, Keşan’a doğalgaz ve OSB’den sonra hızlı trenin de geleceği müjdesini verdi.  

Vali Şahin, ilk olarak saat 13.30 sıralarında, İsmail Çelik İnşaat Firması’na ait Kılıçköy girişindeki Hamzadere Barajı Kılıçköy Sulama Şantiyesi’ni ziyaret etti. Dursun Ali Şahin’i burada Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mahir Sağlık, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Bahri Kantoğlu, Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek ve Şantiye Sorumlusu Metin Cömert karşıladı.

Proje hakkında bilgi veren Keşan Kaymakamı Dınkırcı, Sulama Projelerinin bitmesiyle birlikte; Hamzadere Barajı’ndan 696 bin 500 dekarlık alanın sulanacağını belirterek, “Biz şu an 330 binini Keşan olarak suluyoruz. Hamzadere Sulaması bittiğinde 1 milyon 204 bin dekar alanın 696 bin 500 dekarı sulanacak.” dedi.

Çınar Turgay: “İlave ödenek gelirse, bu yıl 5 bin 50 hektarı sulamaya açacağız”

DSİ Kontrol Mühendisi ve Şantiye Kontrol Mühendisi Çınar Turgay daha sonra yapılacak olan projeyle ilgili Vali Dursun Ali Şahin’e teknik bilgi verdi. 2013 yılında yapım ihalesinin gerçekleştiğini ifade eden Turgay; “İhale bedeli 215 milyon TL. Şu an projenin parasal olarak % 8.61’ini gerçekleştirdik. Projenin çalışma prensibi Hamzadere Barajı’ndan aldığı suyu, 35 bin hektara yaymak. Çalışma prensibi de Meriç’teki pompa istasyonundan suyu Hamzadere Barajı’na basıyoruz. Yaklaşık 200 kilometre beton kaplı trapez kanal inşa edeceğiz. Yaklaşık 500 kilometre EDP boru, 100 kilometrede CTP boru şebekesi döşenmiş olacak. Ana kanallar genellikle taban arazilerin bulunduğu kesimde. Bu yılki planlamamızda Keşan altı ovaları dediğimiz yaklaşık 5 bin 50 hektar ana kanalların imalatını tamamlamak. Bu arada 2 tane pompa istasyonumuz var. % 90’lık kesimde toplulaştırma yapıldı. Projenin geneli olarak şu an H1 kanalının imalatına başladık. İlave ödenek geldiği takdirde yılsonuna kadar 5 bin 50 hektarı sulamaya açacağız. Bu konuda ilave 40 milyon TL ödenek istedik.” Şeklinde konuştu.  Şantiye Sorumlusu Metin Cömert ise arazi büyük olduğu için iki farklı noktada şantiye kurduklarını kaydederek, Kocahıdır Köyü’nde de bir şantiye kurmak istediklerini belirtti.

Vali Şahin’de müracaat etmeleri gerektiğini dile getirerek, yerin büyük ihtimalle hazinenin olduğunu söyledi.

Yeni Hastane İnşaatını inceledi

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, daha sonra ise Destek Kıtaları Kavşağı’nda yapımı devam eden yeni Devlet Hastanesi inşaatını ziyaret etti.Şahin’i, şantiye sahasında İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ergün Kurtar, Keşan Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Nurettin Alparslan ve Şantiye Şefi İdris Edabali karşıladı. 

Hastane inşaatının temeline inerek incelemesine başlayan Vali Dursun Ali Şahin, Keşan Devlet Hastanesi’nin altında bulunan deprem izolatörleriyle ilgili bilgiler aldı.

Bir süre daha hastaneyle ilgili teknik bilgiler alan Dursun Ali Şahin, hastanenin, tamamlandıktan sonra 25-30 yıl Keşan’a hizmet edeceğini ifade ederek, açılışını yapmanın kendisine kısmet olmasını diledi.

Kaymakamlık ziyareti…

Vali Şahin’in bir sonraki durağı ise Keşan Kaymakamlığı oldu. Dursun Ali Şahin, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı’yı makamında ziyaret ederek, daire amirleri ile kısa bir değerlendirmede bulundu.

Ziyarete, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan da katıldı.

“Doğalgaz sorunu 2016’da bitecek”

Dursun Ali Şahin, burada gazetecilerin doğalgazla ilgili sorusunu yanıtlayarak, “Keşan olur da doğalgaz olmaz mı? Keşan’ın doğalgaz işinin tam olduğunu EPDK’nın en üst seviyesindeki bir yetkili bana söyledi. İnşallah öncelikle Keşan’a doğalgaz gelecek ve ondan sonra diğer ilçeler Uzunköprü ve İpsala sırada. İnşallah 2016’nın sonunda iki ilçenin doğalgazı bitmiş olur.” diye konuştu.

“Kaymakam Bey, Tapu’yla ilgili sıkışıklığı düzenler”

Vali Şahin, Kaymakamlık Makamı’ndan indiği sırada Keşan Tapu Kadastro Müdürlüğü önündeki kalabalıkla sohbet etti. Gazetecilerin Keşan’a yeni bir tapu kadastro binasının kazandırılması gerektiği yönündeki sorusunu yanıtlayan Şahin, şöyle dedi: “Adliye binası bitince hepsi çözülecek. Kaymakam Bey onların hepsini düzeltir.”   Dursun Ali Şahin, daha sonra Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Enver Akbey’i makamında ziyaret etti.

Keşan Devlet Hastanesi’nde Sağlık Personeli’nin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı

Vali Şahin, Keşan Hükümet Konağı’ndan sonra Keşan Devlet Hastanesi’ne geçti ve 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

Hastane önünde İl Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, İlçe Sağlık Müdürü Ergün Kurtar, Hastane Yöneticisi Nurettin Alparslan ve hastane personeli tarafından karşılanan Şahin, daha sonra ise hastanenin toplantı salonuna geçti.

Burada konuşma yapan Dursun Ali Şahin, bazı insanların öfkelerini kendi içlerinde halletmesi gerekirken bunun bazen dışa yansıtıldığını ifade ederek, “Buralarda olacağını zannetmiyorum. Edirne’de böyle bir durumu da kabullenemem. Havsa’da ufak bir olay oldu, gereken de yapıldı. Adam doktora bağırıp çağırıyor, görevli polise haber vermiyor. Birinin işine son verildi, diğeri de tayin edildi. Ama şu bir gerçek ki Türkiye’de sağlık alanında dünyada parmakla gösterilecek bir durumdayız. Özellikle eczanelerle ilgili dünyada uygulaması hemen hemen yok gibi bir durumdayız. Avrupa ülkeleri de Türkiye’yi bu konuda örnek gösteriyorlar. Teknoloji o kadar güzel kullanılmış ki, takip yönünden önceki sürece göre ilaç tasarrufunda ciddi ilerleme kaydettik.” şeklinde konuştu.

Keşan Belediyesi ziyareti

Vali Dursun Ali Şahin, Keşan Devlet Hastanesi’nden ayrıldıktan sonra Keşan Belediyesi’ne geçti.

Burada da Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan tarafından karşılanan Şahin’e, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Mercan’da eşlik etti.  Şahin, bir süre Belediye Başkanlığı makamında, Mehmet Özcan ile birlikte sohbet etti.

Ziyarette konuşan Özcan, Keşan’da SİT kapsamına alınan yerler hakkında bazı sıkıntılar yaşadıklarını bildirdi ve bu yerlerin çoğunun uygunsuz alanlar haline dönüştüğünü iletti. Vali Şahin de konuyla ilgili Edirne’de bazı uygulamalar yaptıklarını aktardı ve Mehmet Özcan’a sorunların aşılması için yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş iletti.

Başkan Özcan’ın 3 dönemden bu yana başkanlık yaptığını öğrenen Dursun Ali Şahin, kendisini tebrik etti.  Ziyaret sonrası merdivenlerden inerken Keşan Belediyesi’nin Çok Amaçlı Pazaryeri Projesi ile ilgili afişi gören Vali Şahin, projeyi çok beğendiğini aktardı ve kapsamlı bir proje olması nedeniyle Mehmet Özcan’ı tebrike etti.

Keşan’ın yıldızının parlak olduğunu, her zaman ifade ediyorum

Vali Şahin daha sonra gazetecilerin “Keşan’da gün boyu bir çok ziyarette bulundunuz. Bu ziyaretlerle birlikte Keşan’ı nasıl buldunuz ve Keşan’da nelere ağırlık verilmeli?” şeklindeki sorusunu da yanıtlayarak; “Keşan’ın yıldızının parlak olduğunu, her zaman ifade ediyorum. Gelişmeye son derece müsait bir ilçe. Önümüzdei yıllarda buraya Gıda OSB’nin kurulmasıyla, hızlı trenin buradan geçmesiyle, doğalgazın buraya gelmesiyle burası çok çok daha farklı bir yer olacka. Belki de nüfus şu anda 60 bin ama 4-5 sene içinde belki 100 bini bulur diyorum.” dedi.

“Selanik-İstanbul arasındaki hızlı tren, Keşan’dan geçerek İpsala’ya gidecek”

Daha sonra gazetecilerin “Hızlı trenden bahsettiniz. Keşan’a hızlı tren mi gelecek?” şeklindeki sorusuna da yanıt veren Şahin; “Hızlı trenin Keşan’dan geçmesiyle ilgili ihtimal var.  Bir kolu Kapıkule’ye gidiyor. Diğer kolu da Selanik-İstanbul arasında olacak. O da Keşan’dan geçerek İpsala’ya gidecek. Zaten İpsala’da eski bir tren yolu da var. Yani açık söylüyorum, Keşan’ın geleceği Edirne kadar parlak olan bir ilçedir.”

Keşan-Enez arasındaki yolu bir an önce bitirmek lazım

Daha sonra Enez Keşan Karayolu’ndaki yarım kalan çalışmanın devam edeceğini aktaran Vali Şahin; Keşan-Enez Karayolu’nun bir an önce bitirilmesi gerektiğini ifade ederek;  “Keşan-Enez arasındaki yolun üzerinde çok duruyorum. Bu sene programa sonradan ilave edildi. O yolu bir an önce bitirmek lazım. Çünkü özellikle yaz aylarında o yolda çekilen sıkıntıları çok iyi biliyorum. Gerek Kaymakamlık, gerekse Jandarma’dan aldığım bilgilerden o yol bizim için kara noktadır. Kara noktanın yok edilebilmesi için o yolun bir an önce yapılması lazım. 3 yıl içerisinde o yolun tamamlanacağını ümit ediyorum. Bunu bütçeden özel olarak değil de Karayolları genelde kendi imkanları ile yapmaya çalışıyor. Çünkü Kalkınma Bakanlığı’ndan bu konuda para almak gerçekten çok zor. Çünkü onlar da her şeyi gıdım gıdım hesaplayarak dikkatli harcama yapıyorlar.”

Uzunköprü’ndeki tarihi taş köprünün onarımının da 24 milyon ilave ederek 30 milyon TL’ye gerçekleştirileceğini ifade eden Dursun Ali Şahin“Hatta ben onarımdan sonra köprünün tamamen yaya trafiğine de açmayı dahi düşünüyorum. Orayı tamamen trafiğe kapatıp yaya trafiğine açmak gerekir. Onun gibi köprü bir daha ele geçmez ve bulunmaz.” dedi.

Dursun Ali Şahin, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Mustafa Mercan ve Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Adnan Vural’ında katılımlarıyla gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından İpsala’ya geçti.
Bu haber 1196 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR