Bugun...
Yazarımız Hüseyin Geçgel 30 Mart Seçimlerini ilk kez yorumladı
Tarih: 12-05-2015 16:20:00 Güncelleme: 27-06-2015 02:01:00 + -


Yazarımız Hüseyin Geçgel 30 Mart Seçimlerini ilk kez yorumladı

Yazarımız Hüseyin Geçgel 30 Mart Seçimlerini ilk kez yorumladı
 

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri yapılalı tam 10 ay oldu. Seçimde ülke genelinde AK Parti yine birinci parti oldu, CHP 2., MHP 3. ve BDP 4. sırada yer almıştı. İlçemiz Keşan’da Mehmet Özcan CHP’den, Beyendik’te de Nuran Uslu AK Parti’den üçüncü kez seçilme başarısını gösterdiler.

Tabi, Beyendik 45 yıllık siyasi tarihinde en çekişmeli seçimi yaşadı. Seçim öncesi “misafir seçmen” tartışmaları çok yaşandı. Hele seçim sonuçları açıklanınca ilk kez “sonuca itiraz” yaşandı. İlk açıklamada CHP Adayı Muhammet Örnek 4 farkla kaybedince önce İlçe Seçim Kurulu’na, sonra da İl’e itirazda bulundu. Netice değişmedi hatta fark 5’e çıktı. Hatırlamak için bir kez daha belirtelim;

Beyendik Belediye Başkanlığı için 2 bin 461 seçmenden 2 bin 244’ü sandık başına gitti. Geçerli sayılan 2 bin 274 oydan 990’ını alan AK Parti adayı Nuran Uslu, Beyendik Belediye Başkanlığına seçilirken, 985 oy alan CHP adayı Muhammet Örnek 5 oyla seçimi kaybetti.

MHP adayı Murat Dinç 277, DP adayı Cemil Gülver 18 ve SP adayı Resul Kara 5 oy almıştı. 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ FARKLI OLDU

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Beyendik’te 2 aday yarıştı.

 Beyendik'te de seçmen sayısı 2.222 idi. Ancak sandık başına yaklaşık 1.900 kişi gitti.

 Beyendik İhsanoğlu dedi... Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu; 1.068, R. Tayyip Erdoğan; 796, Selahattin Demirtaş; 15 oy aldı.

 

SEÇİMLER BİTTİ GEÇİM BAŞLADI

Tabi, Beyendik siyasi geçmişi olan ve demokrasi kültürünü özümsemiş bir belde. Seçimlerden sonra her zaman olduğu gibi bir süre; “şu şuna, bu ona oy verdi” muhabbetleri oldu. Hayat devam ettiği için seçim vaatlerinin yerine gelmesi  gerekiyordu. Başkan Uslu vaat ettiği projeleri hayata geçirmek için çalışmaları başlattı. Özellikle Mandadere Göleti ve Düğün Salonu projeleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Personel sayısına ilaveler oldu. Birinci alımda 2, ikinci alımda alınan 5 kişi ile birlikte 7 kişi iş sahibi olmuş oldu. Ayrıca AK Parti Meclis Üyesi Kontenjan adayı Hasan İşbilir’in de zabıta amiri olarak başladığını belirtmek gerek.

Velhasıl kelam 10. ayda sular duruldu, hayat normale döndü.

Seçimlerin birinci yılı dolmak üzereyken Beyendik tarihinde yaşanan en hararetli yerel seçimi yazarımız Hüseyin Geçgel’e yorumlatalım istedik. Gerçi bu zamana kadar çok söyledik yorumlamasını, ancak o hep, “azıcık zaman geçsin, yürekler yanık, biraz soğusun” dedi. En son geçtiğimiz akşam teklif ettik ve “tamam” dedi.

Tabi Hüseyin abimizin ilham alması için şart vardı ve seçim sohbetinin Kanunsuz Faik’in (Boz) köy kenarındaki çiftlik evinde olmasını istedi ve öyle de oldu.

Evet artık söz ondaydı. Ancak siyaset literatürüne “paraşütle atlayan seçmen” diye yeni kavram kazandırdığını hemen belirtelim. Ne demek mi istiyor; okuyun ve siz yorumlayın….

..... 

HÜSEYİN GEÇGEL'İN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 
 

Bu haber 663 defa okunmuştur. 
 
Etiketler :

YORUMLAR
Bu haber 880 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR