Bugun...
Yunanlılardan eski memleketleri Beyendik’e ziyaret
Tarih: 25-08-2015 11:26:00 Güncelleme: 27-08-2015 14:10:00 + -


Yunanistan’dan bir grup, dedelerinin yaşadığı Beyendik'i ziyaret etti

Yunanlılardan eski memleketleri Beyendik’e ziyaret

Yunanistan Drama’dan gelen bir grup, dedelerinin yaşadığı Keşan’ın Beyendik beldesini ziyaret etti. Yunanlı misafirleri Beyendik Belediyesi Zabıta Amiri Hasan İşbilir, Beyendikli gazeteci Ferat Gülver ve bir grup Beyendikli karşıladı. Türk rehber ve papaz eşliğinde seyahate çıkan ve çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu 50 kişilik grup, dedelerinin yıllarca yaşadığı, ancak 1924 yılında mübadele ile terk ettiği Beyendik’te duygu dolu anlar yaşadı.
.

Biraz Türkçe bilen ve grup adına konuşan Maria Karipi, büyüklerin yıllardır ata yurdu İroiko’ya yani Keşan’ın Beyendik beldesine ziyaret etmek için talep ettiklerini belirterek, “Kurmuş olduğumuz Emekliler Kulübü ile bu ziyareti gerçekleştirdik. Hepsi çok mutlu oldu” dedi.

Beyendik Belediye Parkı’nda oturup Beyendiklilerle sohbet ederek çay içen Yunanlı misafirler, Yunanistan’dan 13 yaşında Beyendik’e gelen Ali Gümülcüneli’nin (80) kendilerini Yunanca selamlayıp hoşlaması üzerine duygulu anlar yaşadı.
.

Yunanlılar, Ali Gümülcüneli’ye o yıllardan kalan evlerin olup olmadığını sorarken papaz Costas da o dönemde Beyendik’te var olan Aziz Atanasyos Kilisesi’nin akıbetini ve o dönemin mezarlığının yerini sordu.

Beyendik’in tarihi hakkında kitapçık hazırlayan Ferat Gülver, papaz Costas’a, kilisenin o dönemde okul inşaatı yapılırken yıkıldığını ve malzemelerinin köyün ilk okulunun yapımında kullanıldığını aktardı. Gülver papaz Costas’a, “Evlerde zaman aşımından dolayı yenilendi. Keşke kilise ve bazı evler yıkılmamış olsaydı sizlerin ziyarete geldiğinizde görebileceğiniz yapılar olsaydı” dedi.

Maria Karipi de, Yunanistan’da da bizimkiler yıkmış. Tarihte olanları öyle kabul etmek zorundayız. Şimdi bizlerin bir araya gelip böyle sohbet etmemiz güzel ve hep böyle devam etmeli.” diye konuştu.
.

Yunanlı misafirler çay sohbetinin ardından Beyendik Belediye Binasının önünde hatıra fotoğrafı çektirip beldede tur atarak eski kilise ve mezarlığın olduğu bölgeyi gezdi. Beyendik Belediye ekipleri ve Yunanlı misafirler düğün salonunda birlikte yemek yedi. Papaz Costas yemekte dua ederek dostluklarının devamını diledi. Beyendik ve Mikropolisliler hep birlikte “amin” dedi.
.

Yemek esnasında Bursa’dan misafirlere cep telefonuyla rehber aracılığıyla görüşen Beyendik Belediye Başkanı Nuran Uslu, ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti belirterek, kendilerine her zaman kapılarının açık olduğunu ve Beyendikliler olarak da Mikropolis beldesini ziyaret edeceklerini söyledi.

Yemeğin ardından dönüşe geçen misafirleri Beyendikli çocuklar alkışlarla uğurladı. 

.... 

HABERİN FOTOĞRAFLARI FOTO GALERİDE.. TIKLAYINIZ
Bu haber 1476 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTUEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR