Bugun...
Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar: Fiyatlar doğrultusunda pazarlanması ile üretici memnun olacaktır
Tarih: 18-01-2016 23:01:00 + -Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar:  Fiyatlar doğrultusunda pazarlanması ile üretici memnun olacaktır

Uzman Tarım Danışmanı ve Ziraat Yüksek Mühendisi Lütfü Açar, yaptığı açıklamada, tarımsal üretim devreleri itibari ile gelinen bu noktaya dair değerlendirmede bulundu.

Açar,  yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Tarımsal üretimde müdahale edilecek hususların yanında muhakkak ki müdahale edilemeyecek iklimsel faktörlerde vardır. İklimsel faktörlere ise ancak bazı ön tedbirler alınarak üretime katkı verile bilinilir. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurularak üretimin üç devresi olduğunu belirtmek isteriz. Bunlardan üretimin planlandığı ve de hedeflenen üretimlere ulaşmak amacı ile ekim öncesi olan devredir. Bu devre önemli bir devredir. Bu devre; iklimsel faktörlerin yanı sıra girdi maliyetleri ile birlikte girdilerin özellikleri de göz önünde bulundurularak oluşan piyasa şartlarına göre ekonomik bir üretim planlanmasının yapılması gereken bir devredir. Tarımsal üretimde; ekim öncesi devresi iyi bir şekilde planlanmadığı takdirde ekonomik bir üretimden bahsetmek biraz zor olur. Üretim öncesi hazırlık devresine müteakip ekim devresi ise tarımsal üretimin ikinci devresini oluşturmaktadır. Bu devre başta tohum olmak üzere üretimde hedeflenen üretimlere ulaşmada önemli olan girdilerin doğru kullanılması devresidir. Ekim devresinde ne kadar doğru ve de ekonomik işlem yapılır ise neticeye de katkısı o doğrultuda olacağı konusu hiç unutulmamalıdır. Tarımsal üretimde önemli olan üçüncü devre ise ekim sonrası bitkilerin çıkışlarına müteakip hasat devresine kadar geçen devredir. Muhakkak ki bu devrede önemli bir devredir. Ancak bu devre ekim devresi esnasında yapılan uygulamalar ile de biraz ilişkili olduğu konusunu da hatırlatmak isteriz. Bu değerlendirmemize müteakip hububat ve de kanola üretiminin şu andaki devresi üçüncü devrenin kış dönemi içerisinde olunduğu devredir. Bu itibar ile de bitkilerin fizyolojik itibari ile belli bir üşümeye ihtiyaç duyduğu devredir. Önümüzdeki günlerde bitkilerin fizyolojik üşümelerine müteakip gelişmelerin hızlanacağı günlere gelinecektir. Özellikle bu devrede mantarı hastalıklar ile birlikte ihtiyaç duyulan özellikle Azot ihtiyaçlarının da karşılanması gerekmektedir. Tabidir ki yabancı ot mücadelesinin yanın da haşere ve zararlılar ile de mücadelenin tekniğe uygun yapılması gerektiği konusunu da önemlidir. Bütün bu faaliyetlerin neticesinde hasat ile elde edilecek ürünün; arzulana piyasa şartları doğrultusunda oluşacak fiyatlar doğrultusunda pazarlanması ile üretici memnun olacaktır.”

 
Bu haber 1460 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ-TARIM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR